RIPPERDAPARK 27 (gemeentelijk monument, totale restauratie). Het pand is gesitueerd rond een parkje en is het rechterdeel van een dub bele, vrijstaande stadsvilla. De huidige eigenaar kocht het pand van twee oudere dames. Deze hadden aan het pand weinig tot niets gemoderniseerd, zodat er nog veel waardevolle oorspronkelijke elementen aanwezig waren. Het in slechte staat verkerende interieur is met zorg gerestaureerd. Ook de kap en de gevels zijn hersteld. De later aangebouwde serre aan de noord zijde is vernieuwd en iets vergroot. Verder is het pand aangepast aan de huidige wooneisen. spaarne 108 (rijksmonument, totale restauratie) Bijdrage van ir. P.C. van Traa, Architectenbureau vt van Traa Nederland te Helmond In 1924 verwerft Vereniging Hendrick de Keyser het pand Spaarne 108, ge legen in de bocht van het Spaarne tussen de Gedempte Oude Gracht en de Gravinnesteeg. Bekendheid kreeg het pand vooral door zijn illustere bewo ner Kees Verweij, die in 1995 overleed. In 1996/97 werd °P basis van een plan van architectenbureau vt van Traa Nederland te Helmond een alge hele restauratie uitgevoerd. Vooraf en tijdens de restauratie is bouw historisch onderzoek verricht, waarvan dit artikel een korte verslag bevat. Het niet onderkelderde pand bestaat uit een voor- en achterhuis, over de volle breedte van het perceel, beide in twee bouwlagen met kap - waarin één zolderverdieping en vliering. Aan de rechter zijde van het perceel staat tegen de erfgrens een achterbouw in één bouwlaag met kap. Het perceel is geheel omgeven met bouw- en tuinmuren van de bebouwing op de belen dende percelen. Over de bouwdatum van het oudste gedeelte het voorhuis bestaat geen zekerheid. Duidelijk is dat de datum gezocht moet worden in de late middeleeuwen. In oorsprong betreft het een pand van bijna 7 meter breed en ongeveer 11,5 meter diep. De voorgevel staat onder een hoek met de bouwmuren, hetgeen duidt op een in de bouwtijd reeds vastgelegde rooilijn. Het pand bezit een volledig eiken houtskelet. Twee paar muurstijlen (30 x 35 cm), ongeveer 5 cm. in de bouwmuur ingelaten, steunen moerbalken. Zo is het pand verdeeld in drie ballcvakken van ongeveer 300 cm. breed. De moerbalken van de zolder balklaag tonen aan dat de balk oorspronkelijk van een sleutelstuk van 155 cm lang was voorzien. Het sleutelstuk was middels vier houten pennen met de balk verbonden. DRS. J. BART UITTENHOUT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 195