over de uitslag niet meer te onderhandelen viel, schreef John zelf het scena rio voor het verdere verloop. John de regisseur. Op 21 juni viel het doek. Hoewel hij in Amsterdam woonde, bleef zijn hart altijd voor Haarlem klop pen. Inmiddels hebben twee zonen van John de toorts opgepakt en zijn op hun beurt werkzaam in de horeca. Over appels die niet ver van de boom vallen gesproken Jan Overzet 26 juli 1909-28 mei 1997 Jan Overzet werd wel eens aangeduid als een Drent: en daaronder verstaat men een zwijgzaam, tamelijk onwrikbaar mens. Hij speelde in Haarlem een belangrijke rol in het Politieverzet, maar een deel daarvan is pas veel later gebleken. Een man van boerenafkomst, overigens niet in Drenthe, maar in het Friese Marum geboren, gereformeerd, volgde hij evenals twee van zijn broers in Apeldoorn de opleiding tot marechaussee en in 1935 werd hij als agent van politie aangesteld in Haarlem. Daar patrouilleerde hij per fiets op zoek naar niet brandende achterlichten en vergelijkbare overtredingen en leidde hij het onopvallende en wat geïsoleerde leven van een agent. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog bracht daar verandering in. Naar zijn eigen zeggen in een interview uit 1992 had hij al direct na het uit breken van de oorlog samen met collega Ederveen besloten om verzet te plegen en vond hij dat mensen in nood moesten worden geholpen: 'Men sen helpen, dat was mijn enige motief.' En na verloop van tijd waren er mensen die moesten onderduiken en aan bonkaarten worden geholpen; Overzet en enkele collega's zetten zich daarvoor in. Zij hielpen onderdui kers aan schuiladressen en hielpen distributiekantoren overvallen om aan distributiekaarten te komen. Soms lukte het voor de Duitsers opgehaalde arrestanten te doen ontsnappen en mensen die gearresteerd zouden wor den tijdig te doen waarschuwen. In de loop van de oorlog werd dit verzet gewelddadiger en in het voor jaar van 1944 werd in Haarlem een Politie knokploeg (pkp) opgericht, die op veel manieren gewapend verzet pleegde. Overzet was daarin een drij vende kracht. De nü het meest opvallende daad van deze pkp is waarschijn lijk de moord op Fake Krist aan de Westergracht op 25 oktober 1944. Krist was een beruchte jodenjager en politieman, van wie bekend was dat hij een lijst had met de namen van onderduikers en van verzet verdachte personen. Haerlem Jaarboek 1997 PIERRE BLOEMEN -216—

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 216