Om die redenen moest hij worden geliquideerd, hetgeen door Overzet, liderveen en Treffers op 25 oktober 1944 werd uitgevoerd. Tegelijkertijd met leden van de pkp waren die vroege morgen Hannie Schaft en Truus Overstege in de buurt 'i- - met hetzelfde doel. F.r was nu eenmaal weinig communicatie tussen de verschillende verzets groepen. Aangezien de echte daders zwegen kre gen de laatsten lange tijd de naam de aanslag ge pleegd te hebben. Eerder had Overzet geholpen met het laten ontsnappen van een aantal onderduikers uit het huis van de familie Ten Boom in de Barteljorisstraat, waarin de Duitsers de schuilplaats niet hadden kunnen vinden. Kort voor de bevrijding hielp hij met het ontsnappen van een aantal gevangenen uit het Huis van Bewaring in Haarlem. Na de oorlog werd Overzet, na zijn gedwongen onderduiken in 1944 ontslagen, hersteld in zijn functie als politieman maar direct daarop weer als zodanig ontslagen om redenen die wij nu in 1998 niet meer zouden ac cepteren. Uiteindelijk verloor hij hierin het proces. Zo raakte hij uit de politiedienst. Samen met een andere PKP-er nam hij de directie van een bioscoop over, werd later verzekeringsagent en raakte ten slotte in het vergeetboek. Maar in 1946, nog voor zijn ontslag, ondernam hij een curieuze solisti sche actie. Het schoolbestuur van het Christelijk Lyceum aan de Emma- kade wilde zijn rector, dr. J. van der Eist, die was ontslagen omdat hij mede werking aan de Duitsers bij het noemen van leerlingen voor arbeidsinzet weigerde, na de oorlog niet terugnemen als rector. Op verzoek van vrien den plaatste Overzet op 4 januari 1946 een bom bij deze school, die ruime schade aanrichtte en in ieder geval bewerkstelligde dat het schoolbestuur aftrad en Van der Eist terugkeerde. De aanstichter van deze bomaanslag kon de politie niet opsporen. Het duurde tot 1990 voor Overzet in het Haarlems Dagblad bekende dat niet Harry Mulisch maar hij, Jan Overzet, voor deze aanslag verantwoordelijk was. Door het ingrijpen van oud-illegalen kreeg hij jaren later een oorlogs pensioen. Toen zijn naam en oorlogswerk rond 1990 bekend werden, trad hij toe tot de plaatselijke vereniging van oud-verzetsstrijders. Hij werkte mee aan een binnenkort te verschijnen boekje voor scholieren over het oorlogsverzet. JAAP TEMMINCK NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 217