vorm van onderwijs hoorde zijns inziens dan ook een extra taak: het sociaal-pedagogisch werk. Ja ren later moest hij met lede ogen toezien hoe deze pijler van het werk werd wegbezuinigd. Zijn gedachten en opvattingen over het wer ken met moeilijk opvoedbare kinderen zijn vast gelegd in een aantal artikelen, onder andere 'Moeilijk opvoedbaar, moeilijk omschrijfbaar' en het boek 'zmok, Anders dan Anders'. Deze publicaties zijn geregeld terug te vinden in de li teratuurlijsten en onderzoeksverslagen. Binnen het Landelijk Werkverband van zMOK-scholen werden de grote verdiensten van Van der Sleen erkend. Een aantal jaren geleden werd hij benoemd tot erelid ('monument'). Naast zijn werk als schoolhoofd was Van der Sleen betrokken bij talrijke maatschappelijke organisaties. Ruim 24 jaar was hij bestuurslid van Pro Juventute, tevens was hij voorzitter van de afdeling Haarlem van Humani- tas. De nu in de regio niet meer weg te denken Boddaert Centra (Haarlem en IJmuiden) zijn mede door hem opgericht. Zijn betrokkenheid bij kind en ouders en hun problemen leidde tot de gezinsvoogdij over verschillende leerlingen. Ook na zijn pensionering bleef hij actief in deze organisaties, terwijl hij het ZMOK-onderwijs nauwlettend bleef volgen. Hij bezocht lande lijke vergaderingen en conferenties, en op verzoek hield hij lezingen. De laatste jaren sukkelde hij met zijn gezondheid. Geregeld waren ziekenhuisopnamen noodzakelijk. Zijn heldere kijk en kritische blik ble ven onaangetast. Met Herman van der Sleen verliest de ZMOK-wereld een bijzonder mens, een markante persoonlijkheid. Hij werd 82 jaar. Frans Verpoorten 5 januari 1924-27 juni 1997 Op 27 juni 1997 overleed Frans Verpoorten op 73"iarige leeftijd op zijn woonboot in Zwanenburg. Zijn lichaam was langzaam gesloopt door een voortwoekerende kanker, maar tot op het laatst bleef zijn levendige geest helder, vol fantasieën en bizarre grappen, niet het minst over zijn eigen si tuatie en zijn naderende dood. Frans Verpoorten was een geboren en getogen Haarlemmer, zoon van p.c. HOOFT NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 223