Nieuwjaarsgeschenk,581 uit het Grieks vertaald59) In Holland ligt een stad, daar waar de zon ter kimme neigt in de Hesperische golven;60) een sterke, oude stad, omgeven door een stevige stenen muur, waaraan de Hollanders, telgen van Mars,61) de naam 'Haarlem' gegeven hebben. Het Spaarne,62) een zacht kabbelende rivier, stroomt midden door de stad;63) 5 hierin vinden in glibberige scholen door het water schietende vissen hun voedsel. Een kerk, opgetrokken uit marmerblokken en voorzien van een goudkleurig cassettenplafond,64) een onvervalste parel, die met zijn spits tot aan de hoge hemel reikt, staat daar te -23- prijk,65) net als chique huizen en kunstig gemaakte gebouwen. Vlak tegen de stad aan ligt een uitgestrekt woud,56) dat vol staat met steeneiken 10 en aan de met een pijlkoker gewapende Diana 67) zijn schichtige gaven 68) geeft. Daaraan grenzen de welige weiden van het aan natuurschoon rijke buitengebied, de drasse wouden der Dryaden 69) en de woonsteden der Napaeën.701 Hier ook ligt het beroemde huis van de bevallige Piëriden,71) waarover de vermaarde Schonaeus 72) met strakke teugel het bewind ging voeren. 15 Zo hoog torent deze stad in schoonheid boven de andere steden uit, als de leeuwin, ruig van manen,73) uitmunt boven de andere wilde dieren in de hoge bergen. Daar regeert het rechtschapen en respectabele college van raadsleden, en bedaagde grijze heren,74) met recht en reden de oogappels van Themis,75) die de tussen de bewoners gerezen geschillen op een goudschaaltje wegen. 20 Toch bestaat er daar bij uitstek een zegenrijke eendracht tussen de ingezetenen onderling; en daardoor verkeren die in blakende welstand, terwijl er in hun hart een grote plaats is ingeruimd voor gastvrijheid, verkleefd als zij zijn aan het evangelie en met hart en ziel verknocht aan het geloof. Op de kruispunten der wegen liggen de kunstig bewerkte linnen koopwaren 76) te pronk, vernuftige gaven van de Cecropische 771 Minerva.78) 25 De mannen zijn er mannetjesputters door hun moed en hun zwaard, pleegzonen van Mars, die dankzij een koene gelofte 91 in het bezit van de overwinning zijn gekomen: in de wateren van Pelusium 801 aan de boorden van de zevenmondige Nijl, waar onversaagde moed macht machteloos maakte 81) door wilskracht en wapens, ramde het 'zaagschip' de dwars over de rivier gespan nen ketting.82) 30 Ijzervreters zijn het ook, doordat zij de vijand in de pan hakten, en de schrik der Spanjaarden toen de vijandelijke troepen hen met HANS VAN DE VENNE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 23