een beleg in de wurggreep namen. Van vele helden vlood in de krijgsmêlee de ziel met duidelijke tegenzin naar het schimmenrijk van de dood in de Orcus.83) Geen dag zal ooit een zo glorievolle luister uit de herinnering van het nageslacht wissen. 35 Gegroet, stad hoog gelegen op de strandwallen, roemruchte stad, rijk aan zand. Gegroet, hemelse stad, blijf voor mij dit gebenedijd oord tot in eeuwigheid. Gegroet ook u, in harmonie levende men sen, rechtvaardig en wijs. Gegroet, Piërische 841 mannen en trouwe makkers, Schonaeus, 85> Schrevelius, 86> Arnoldus, 87> o vurige adep ten der Muzen! 40 Welaan dan, medeburgers, legt het verdere traject van uw levens weg af in pais en vree, nu de kringloop van het voortsnellende jaar rond is. En Gij, scepterdrager, neem hen onder de schutse van uw onvergankelijk schild en geef de juiste richting aan de toom van Uw heerschappij, goedertieren God. Geef de inwoners wijsheid en een gezonde geest in een gezond lichaam 45 die over de blauwe baren van de zee in den vreemde naar landen op zoek gaan want voor hen bestaat er niets aangenamers dan de lokstem van Amphitrite 88> - dat hun, ondanks hun godvruch tigheid, ten gevolge van een onheilspellend lot geen onheil over komt. O moge het mij vergund zijn om zo lang mogelijk in hun midden te leven, als volgeling van de Muzen, en om de verlangens van Phoebus 89) te verkondigen. Zo heb ik, T(heodorus) Schrevelius, ziek terneerliggend, het origi neel weergegeven, in dezelfde versmaat, maar niet met gelijke zeggingskracht.' Slot Het niet te versmaden bedrag van 18 pond,90) waarmee de bestuurders van Haarlem de nieuwjaarswens van hun schoolmeester honoreerden, laat er geen twijfel over bestaan dat zij met welgevallen hun ogen over deze 'tot loff ende bescryvinge' van de stad gemaakte Griekse verzen hebben laten gaan; indien zij tenminste de Griekse taal machtig waren. En mocht dat laatste niet het geval zijn geweest, dan kan men er verzekerd van zijn dat zij niet eerder hebben gerust, voordat zij precies wisten wat de inhoud van het hun aangeboden carmen was. Of er na Van Wassenaer nog meer schoolmeesters in Haarlem zijn opge staan die in het Grieks de lof van de Spaarnestad hebben gezongen, en voor die geste door het stadsbestuur beloond zijn, is mij niet bekend. Indien het zo is, is Van Wassenaer ongetwijfeld de trendsetter geweest, maar ik acht de kans daarop niet erg groot. Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 24