Tijdgenoten over Haarlem xxiii Drentse humoristen, circa 1843 Inleiding Van 1842 tot 1847 verscheen in afleveringen het werk Drenthe in vlugtige en losse omtrekken geschetst door drie podagristen. Alleen al de noemer waar onder de auteurs zichzelf presenteren - podagristen zijn jichtlijders, een niet altijd even vrolijk gestemde mensensoort - duidt erop dat we hier te maken hebben met een werk uit de hoogtijdagen van de humor in de letter kunde. Ten overvloede prijzen ze in het 'Voorberigt' hun boek aan als 'een reis - en ook geen reis, - een historie - en ook geen historie, - een satyre - en ook geen satyre'. The Pickwick papers (1837) van Charles Dickens was de vader van het genre en bracht internationaal een leger aan navolgers op de been; ook de Camera obscura (1839) van Hildebrand werd in Nederland op zijn beurt een inspiratiebron voor velen. De podagristen in kwestie waren drie inwoners van Coevorden: de uit gever D.H. van der Scheer (1791-1859), de journalist H. Boom (1810-1885) en de predikant en dichter A.L. Lesturgeon (1815-1878). Het succes van hun werk over Drente bracht Boom en Lesturgeon ertoe op 28 februari 1843 - lang voordat het podagristenwerk geheel in druk was verschenen - een nieuw project te entameren. Aan de Amsterdamse Dickens-uitgever H. Frijlink stelden ze voor een gelijksoortig werk over de hoofdstad te schrijven. Nadat ze eerst gewezen hebben op het succes van het boek over Drente, schrijven ze: 'Ons plan is een dergelijk geschrift, hoofdzakelijk over Amsterdam uit te geven. Op dezelfde wijze als in bovengenoemd werk met Drenthe geschiedt, wilden wij de openbare inrichtingen, vermakelijkheden, gewoonten, zeden, - in één woord 't volksleven in de hoofdstad des Rijks, zoo als 't zich daar in deszelfs onderscheiden nuances voordoet, schetsen, zonder ons eigen karakter, - eenvoudige Drenthenaren, - te verloochenen, 't Zou derhalve zijn: Amsterdam bekeken met een Drenthsch oog.' NOP MAAS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 36