Een ritje met het spoor Buitenlieden die in 1843 van Amsterdam naar Haarlem reisden, konden van die reis een evenement maken door gebruik te maken van de in 1839 in gebruik genomen spoorweg. Ook Berend-oom en zijn twee neven zijn zo moedig hun lichamen toe te vertrouwen aan de 'vuurwagen'. Ze begeven zich daartoe via de Amsterdamse Willemspoort naar het station op de Haarlemmerdijk. Ze kunnen kiezen uit drie soorten rijtuigen: de diligence die 24 stuiver per persoon kost, de chars a bancs van 16 stuiver en de wagon van 8 stuiver. Ze kiezen de laatste, omdat daarin ook gerookt mag worden. Berend-oom vertrouwt de zaak maar half en stapt dan ook als laatste in. Als de conducteur hem toevoegt dat hij zijn hoofd binnenboord moet hou den, bindt hij zijn benen aan elkaar met zijn blauwe zakdoek 'om niet in een oogenblik van confusie eene poging tot uitspringen te doen'. Een han delsreiziger die ze in de wagon ontmoeten, biedt aan hen in Haarlem rond te leiden. Na 39 minuten komen de reizigers aan in Haarlem: twaalf minu ten later dan normaal. Zoals vaker in hun boek voegen de auteurs hier nogal wat historische en statistische gegevens toe over de spoorweg. Over de ijzeren brug over het Spaarne krijgt de lezer details te horen als deze: 'De groote legger van dezelve werd in de fabrijk van de heeren Dixon Co. te Amsterdam, de Atlas, gegoten en is vierentwintig Ned. ellen lang. Tusschen negen uren des morgens tot drie uren des namiddags werden daartoe veertienduizend Ned. ponden ijzer versmolten, - een werk, dat op 't vaste land van Europa nooit zoo kolossaal is verrigt. De eerste steen dezer brug werd den 21 Julij 1841 gelegd door den heer Serrurier, wien daartoe door het dochtertje van den ingenieur Conrad steen, troffel en schootsvel, in tegenwoordigheid van vele burgerlijke en militaire autoriteiten, eerbiedig werden aangeboden.' Na aankomst in Haarlem drinkt het drietal koffie tegenover het station en wordt gediscussieerd over mogelijke verzakkingen van het spoor te Half weg. Voordat de auteurs ons meenemen op hun tochtje door Haarlem, mij meren ze over de weg van Amsterdam naar Haarlem, die een duidelijke staalkaart is 'van den vooruitgang der beschaving onzes geslachts': 'Immers, op hetzelfde terrein hebt gij naast elkander de drie - of zoo gij wilt, de vier, - onderscheidene variaties op 't themahoe men reistl Op den straatweg, aan de linkerzijde der trekvaart, strompelt met looden schreden over de zandberm een oud man, zwoegende en hijgende onder zijn benne 4) vol Keulsch aardewerk: hij is representant Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 38