vraagt gij bij u-zelven, waartoe de stad nog noodig is. Dan heeft ze een vooi komen als mostaard na den maaltijd, als de eenendertig redenen, welke de burgemeester van zeker landstadje wilde aanvoeren, om zich bij den vorst te verontschuldigen, dat men diens komst niet met kanongebulder had gevierd, nadat hij als eerste der tweeëndertig oorzaken daarvan had opgegeven, dat het stadje geene kanonnen rijk was, noch ooit bezeten had; dan heeft, in één woord, Haarlem al 't air eener overtolligheid, 't Was voor deszelfs roem wenschelijker, dat heer Lem, - of wie er de stichter van zij, - eene andere plek uitgekozen 52~ had, dan juist op drie uren afstands van 't alles verduisterend Amster damindien hij had kunnen voorzien, dat het arme visschersdorp eenmaal Holland's eerste koopstad zoude worden. Dat kon echter heer Lem niet! - Dordrecht, Haarlem, Leiden, Delft waren reeds magtige steden, Staveren, Zwolle, Middelburg, Brugge en Antwerpen dreven reeds een' aanzienlijken handel, vóór dat Amsterdam er van droomde, ooit de oogappel van mercurius te worden. In weerwil echter harer kleinte, in vergelijking met de kolossale Y-stad, zal hare herinne ring steeds in ons eene der aangenaamste zijn onzes levens, en, zoo wij immer ons Drenthsch vaderland verlieten, om elders vaste woningen te bouwen, we zouden ze gewis in Haarlem opslaan.' Noten 1. Zie voor nadere gegevens over deze auteurs de gebruikelijke naslagwerken en de inleiding van H.J. Prakke bij de fotografische herdruk van het podagristenwerk (Leeuwarden 1974). Zie ook: Het boek der podagristen. Drenthe in vlugtige en losse omtrekken geschetst door Drie Podagristen Bloemlezing met een verhandeling over 'De Drie Podagristen, hun werk en elks aandeel daarin' door Drs. Naarding (Assen 1947). 2. De brieven van Boom en Lesturgeon aan Frijlink berusten in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. Een aantal malen noteerde Frijlink op de brieven de minuut van zijn antwoord. 3. In de Reisontmoetingen van Joachim Polsbroekerwoud van Vlerk (184.1) 4. Mand. 5. Gids. 6. Het beeld dat nu op het Prinsenhof staat. 7. Lommerd. 8. Ongeveer twee liter. 9. Een door de Stadsbibliotheek uit te geven boekje over de reputatie van de Opregte Haerlemsche Courant in de negentiende eeuw. 10. Het is onduidelijk wat hier bedoeld wordt: een bepaald gewicht? 11. Stampen in de kuip. 12. Encyclopedie. Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 52