Ruim een eeuw de Nederlandsche Bank in Haarlem: 1865-1969 In 1865 stichtte de Nederlandsche Bank een correspondentschap in Haarlem. De herziene Bankwet van 1863 verplichtte de Bank - die sinds haar oprichting door Koning Willem 1 tot dan alleen een vestiging bezat in Amsterdam - ook buiten de hoofdstad kantoren te openen. Hierdoor werd zij de eerste bank in ons land met een filialennet.11 Het reilen en zeilen van dit correspondentschap - wellicht een van Haarlems in de vergetelheid ge raakte arabesken - is het onderwerp van deze bijdrage. De Nederlandsche Bank De Nederlandsche Bank werd in 1814 opgericht met als doel de handel en nijverheid te bevorderen door middel van het verlenen van kredieten. In de tweede helft van de negentiende eeuw geschiedde dit door het disconteren, dat wil zeggen het kopen en verkopen, van wissels en ander handelspapier, het belenen van effecten, goederen, munten en muntmateriaal en het verle nen van voorschotten in rekening-courant. Hiermee nauw verbonden was het recht tot het uitgeven van bankbiljetten, dat de Bank sinds haar begin bezat. In 1888, toen het Bankstatuut andermaal werd verlengd, werden de werkzaamheden van de Bank uitgebreid met het ontvangen van gelden in rekening-courant, het Rijkskassierschap, de handel in goud en zilver alsook het vermunten daarvan. Deze werkzaamheden werden sindsdien in wisse lende mate ook door haar vestigingen buiten Amsterdam verricht. Op 18 mei 1864 besloot de gemeenschappelijke vergadering van directie en commissarissen overeenkomstig de desbetreffende bepalingen in de Bankwet van 1863 tot de oprichting van een Bijbank te Rotterdam en twaalf agentschappen. De meeste kwamen in de provinciehoofdsteden, maar Haarlem was op deze regel een uitzondering. Het valt niet meer te achter halen waarom er in Haarlem, in die tijd een rustige provinciestad zonder grootschalige industriële activiteiten, geen agentschap werd geopend, maar niet uitgesloten is dat de geringe afstand tot Amsterdam, waarmee boven dien uitstekende verbindingen bestonden, een rol heeft gespeeld. 2> Op 1 januari 1865 volgde de instelling van 56 correspondentschappen, M.M.G. FASE EN J. MOOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 53