N.P. van den Berg (president gedurende 1891-1912) op de hoogte. Vervol gens werd op maandag 17 augustus in opdracht van de Bankdirectie bij het correspondentschap Haarlem een algehele controle van waarden en admi nistratie gehouden, waarbij een groot kastekort werd geconstateerd: de ver- wisselingskas bevatte niet de aan de Nederlandsche Bank toebehorende 50.000, maar slechts 2560.23> De cor respondent verklaarde, 'dat hij het ont brekende bedrag gebruikt had om de Hillegomsche en de Lissche Bank van de noodige gelden te voorzien'. 24> De Lanoij verwachtte evenwel die zelfde ochtend nog een remise van de Twentsche Bank ter waarde van 60.000 en dit bleek ook zo te zijn. Na binnenkomst en in het bijzijn van een beambte van de Bank werd vervolgens de verwisselingskas aangezuiverd. Toen 's middags om 1 uur het corres pondentschap sloot bevatte de kas op nieuw het vereiste bedrag van 50.000 aan bankbiljetten en munten. Niettemin bleef het eerder die dag geconstateerde tekort niet zonder gevol gen voor correspondent De Lanoij. Na telefonisch overleg met Amsterdam nam de Bankbeambte de kluissleutel mee. Later die dag vervoegde De Lanoij zich op het kantoor van Bankpresident Van den Berg. Naderhand zou deze tijdens de directievergadering mededelen dat de correspondent bij dit onderhoud geheel teneergeslagen was, schuld erkende en om een gena dige behandeling vroeg. Bankpresident verzocht De Lanoij zijn functie met onmiddellijke ingang ter beschikking te stellen. Intussen werden het beheer en de administratie van het Haarlemse correspondentschap opgedragen aan W.K.M. van Tussenbroek, beambte van de Bank. 25> Na dit ingrijpen door de Hoofdbank kwam meer boven water. Niet al leen bij het correspondentschap bleken de zaken niet te kloppen ook met het beheer van de Noord- en Zuidhollandsche Bank was veel mi's, wat tot surseance en uiteindelijk tot faillissement van deze bank zou leiden. Vol gens de Oprechte Haarlemsche Courant van augustus 1903 verkeerde de bank van De Lanoij in moeilijkheden doordat grote sommen geld waren opgevraagd, die vervolgens gedeeltelijk werden gestort bij de Rijkspost spaarbank. 2« De run op de Noord- en Zuidhollandse Bank zou hebben samengehangen met het faillissement van de Haarlemse commissionairs firma Laane Van Bemmel. Maar, zoals de vorige president van de Neder- Haerlem Jaarboek 1997 -6o- Mr. N.P. van den Berg, Bank- president gedurende 1891-1912.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 60