Het Correspondentschap dei Nederlandsche Bank voor Haarlem en Omstreken SPAARNE 54, ls gevestigd Firma GUEPIN en VAN DER VLUGT. J. A. FONTEIN. kamp van de Hollandsche Crediet- en Depositobank Mees Ritsema was hij een van de oprichters en bestuurslid van de in mei 1903 te Utrecht opge richte Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie.35) Haarlem telde rond 1900 zo'n dertig financiële instellingen, waarvan het merendeel van regionale origine was. Van de toenmaals grote banken bezat alleen het Amsterdamse bankiershuis Labouchere, Oyens Co een bij kantoor in Haarlem. Met een advertentie in de plaatselijke dagbladen bracht de Nederland sche Bank haar Haarlemse clientèle op de hoogte van het onderbrengen van het correspondentschap bij de firma Guépin Van der Vlugt, geves tigd aan het Spaarne 54. Overeenkomstig het nieuwe beleid benoemde de Bankdirectie op 28 augustus, op voordracht van de correspondent, diens broer Jakob tot plaatsvervanger. Zijn taak was bij afwezigheidheid, ziekte of overlijden van de correspondent diens werkzaamheden tijdelijk waar te nemen. Voorzover bekend, heeft dit zich niet of nauwelijks voorgedaan. Wel werd op verzoek van J.A. Fontein naderhand nog een tweede plaats vervanger benoemd, te weten A.F. Droste, procuratiehouder van de fiima Guépin Van der Vlugt. Aan het Spaarne keerde de rust terug. De verwisselingsomzetten van het correspondentschap bleven de volgende jaren stijgen met als gevolg dat de omvang van de verwisselingskas van 50.000 na 1910 regelmatig als zodanig tekort schoot. Vooral als de wisseling van de maand op een zaterdag viel, was de omzet groot. Niet alleen hadden de banken, waaronder de Haar lemsche Credietvereeniging, de Hollandsche Crediet Deposito Bank en de Spaarne-Bank, alsmede de grote werkgevers dan behoefte aan veel klein geld, maar er vonden bovendien grote verwisselingen plaats door onder meer de gemeenteontvanger, de Rijksontvanger en het in Haarlem ten kantore *an de 4() De Correspondent, Advertentie uit de Oprechte Haarlemsche Courant van 9 september 1903. M.M.G. FASE EN J. MOOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 63