Een schoolgebouw als museum van zijn eigen geschiedenis De architectuur en het interieur van de vroegere HBS-b, ontworpen door ir. L.C. Dumont, directeur van Openbare Werken -82- In het Raaksgebied zal de komende jaren waarschijnlijk een groot deel van de bestaande bebouwing plaatsmaken voor nieuwbouw. Met deze weten schap in het vooruitzicht besloot Bureau Monumentenbeleid in 1996 een onderzoek in te stellen naar het meest karakteristieke bouwwerk in dit deel van de stad, de vroegere HBS-b aan de Oude Zijlvest, later ook wel bekend als het Lourens Jansz. Costerlyceum. En de aandacht bleek terecht. Architectuurhistorisch gesproken is het een van de meest interessante en waardevolle scholen die omstreeks de eeuwwisseling in Haarlem gebouwd zijn. Bovendien heeft het gebouw de tand des tijds uitstekend doorstaan waardoor vele originele onderdelen en details nog herkenbaar zijn. De mate van conservering is uitzonderlijk. Na een onderzoek door de auteur van dit artikel werd de school door de monumentencommissie voorgedra gen voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst.11 Bouwgeschiedenis De HBS-b kan bogen op een voorgeschiedenis die te verbinden is met de ontplooiing van het Haarlemse middelbare onderwijs in het midden van de vorige eeuw. De school, gebouwd als gemeentelijke 'Hoogere Burger School met vijfjarige cursus', was een voortzetting van de hbs aan de Jacobijnestraat, die daar reeds vanaf 1864 gevestigd was, overigens als een van de eerste Hogere Burgerscholen in Nederland.2) Wegens ruimtegebrek en andere huisvestingsproblemen aan de Jacobij nestraat doet de 'Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs' in 1902 een voorstel om elders in de stad twee volle dig gescheiden Hogere Burger Scholen te bouwen: één met vijfjarige cur sus, de zogenaamde HBS-b, en één met driejarige cursus, HBS-a genoemd. 3> Uiteindelijk wordt voor de HBS-b ruimte gevonden op een terrein tussen de Zijlvest en de Gedempte Voldersgracht dat voordien toebehoorde aan de gasfabriek. Het ensemble zal bestaan uit een schoolgebouw, een vrijstaand gymnastieklokaal en een bewaarderswoning (conciërgewoning). WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 82