uitgekiende hoofdopzet, passende materiaalkeuze en smaakvolle detail lering wisten Dumont en zijn tijdgenoten ondanks de financiële beperkin gen in de regel toch architectuur te scheppen die uitsteeg boven het louter functionele. Anders dan tegenwoordig maakten zij hierbij gewoonlijk ge bruik van het vormenrepertoire van de historiserende bouwkunst. Het schoolgebouw aan de Oude Zijlvest vormt hier geen uitzondering op. De HBS-b telt twee bouwlagen onder een schilddak; behoudens het uit einde van de noordvleugel aan de Vestestraat, dat vóór de uitbreiding dus slechts één bouwlaag hoog was. Zowel aan de Oude Zijlvest als aan de Vestestraat is in de gevel een risaliet (uitspringend deel van de gevel) aange bracht, bekroond door een puntige geveltop. In het risaliet aan de Oude Zijlvest is de hoofdentree van de school te vinden. De risalieten doorbre ken de rechte, anders nogal eentonige gevels en zorgen voor twee monu mentale blikvangers. Risalieten en geveltoppen brengen met andere woor den een verlevendiging teweeg van de langgerekte gevels en geven deze een duidelijk front. Al even traditioneel is de horizontale geleding. De west- en noordgevel hebben een klassieke opbouw met een plint, een middenzone met de ra men en tenslotte een gootlijst met daarboven de kap. Beide gevels kenmer ken zich door een delicaat evenwicht tussen verticale elementen als ramen, risalieten, geveltoppen en spitse dakkapellen, en de horizontale belijning van plint, lijsten, banden, lateien en gootlijst. De gevels zijn opgetrokken uit schoon metselwerk (rode baksteen) ter wijl de plint van natuursteen is, evenals de lijsten, banden, blokjes, lateien en andere geaccentueerde constructiedetails. De raamkozijnen zijn van hout en hebben een roedeverdeling. Oorspronkelijk waren de kozijnen donkergroen geschilderd. Groen was ook het rondlopende ijzeren hek werk; hiervan zijn nog restanten aanwezig. Rode bakstenen en groen houtwerk - het lijkt zo voor de hand te liggen. Niets is minder waar. Deze voor de tijd van ontstaan gebruikelijke kleur stelling vormde als het ware het 'visuele cement' van de gevels: rood en groen versterken elkaar voor het oog en blijven aan elkaar 'gebonden De lichte kleur waarin het houtwerk thans geschilderd is heeft de neiging de gevel te doen verbrokkelen in stukjes. Een euvel dat veel overgeschilderde gebouwen van oudere datum treft. Tot zover kan nog niet gesproken worden van een bepaalde bouwstijl. Wat Dumont in de eerste plaats deed was een zakelijke, geschikte hoofd opzet ontwerpen. Dat deed hij kundig, maar ook nogal routinematig. Pas daarna kwam het er voor hem werkelijk op aan. Voor de uitwerking van het bouwplan moest hij vervolgens een stijl kie zen. Deze komt vooral tot uitdrukking in de detaillering van de gevels. De WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 87