gevel aan de Oude Zijlvest (met de hoofdtoegang) heeft een driedelige op bouw. De entree is ondergebracht in een met zandstenen platen afgewerkt muurvlak. Het gebouw moet worden betreden via een brede, natuurstenen trap met bordes. De ingang wordt extra gemarkeerd door twee gemetselde pilaren die verlevendigd zijn met zandstenen blokken, elk voorzien van een lantaarn van glas, ijzer en koper. Verder zijn boven de entree een rondboog en een gebeeldhouwd timpaan (veld van een tempelfront) aangebracht. In het timpaan zijn twee leeuwen afgebeeld die het stadswapen van Haarlem vasthouden. Daarnaast is er de overbekende spreuk: 'Vicit Vim Virtus' te lezen. De rondboog steunt op twee zuiltjes. Aan weerszijden van de rond boog zijn twee gedenkstenen gemetseld die tezamen het gedenkwaardige jaar vermelden waarin met de bouw begonnen werd: 'Anno/1906'. Dat is nog niet alles. Tussen de begane grond en de eerste verdieping is een met zandstenen blokjes versierd fries aangebracht. In het midden van dit fries is de naam van de school uitgehakt: 'Hoogere Burger School'. Het middendeel van deze gevelpartij wordt in beslag genomen door een hoge, driedelige raampartij. Tussen het middendeel en de geveltop is een gemet seld boogfries aangebracht. In de spaarvelden hiervan zijn waaiervormige patronen gemetseld, deels van bakstenen, deels van zandstenen blokjes. De geveltop heeft een driedelige raampartij die de symmetrische opzet van het risaliet nog eens accentueert. En ook in de punt van de geveltop kan een waaiervormig ornament worden waargenomen. Het is te begrijpen dat Dumont het risaliet aan de Vestestraat, waarin geen belangrijke functie als de hoofdtoegang is ondergebracht, aanmerke lijk eenvoudiger heeft laten uitvoeren. Maar ook hier is tussen de begane grond en de eerste verdieping een fries aangebracht, en ook hier golft tus sen de eerste verdieping en geveltop een boogfries. Deze geveltop heeft net als die in de westgevel een driedelige raampartij en een waaiervormig orna ment in de punt. Voordat we de school binnengaan heeft de gymnastiekzaal nog onze aandacht nodig. Zo zit er in de gevel aan het schoolplein een merkwaardige zandstenen gevelsteen. Herkenbaar is de voorstelling van een korf, twee gekruiste zwaarden en een guirlande. Een identieke steen bevindt zich in de gevel aan de Gedempte Voldersgracht. Volgens de overlevering zouden beide sierstenen oorspronkelijk afkomstig zijn van de stadsdoelen in het gebied aan de overzijde van de Gedempte Voldersgracht. Een kijkje in de gymzaal leert dat hier een houten kapconstructie met ijzeren dwarsbalken, trekstangen en kabels toegepast is; met die kantteke ning dat de dwarsbalken waarschijnlijk enige jaren na de bouw werden aangebracht. Ze dienden om gymtoestellen aan op te hangen. WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 89