Interieur Ten slotte de binnenkant van het schoolgebouw. De HBS-b heeft een voor de tijd van ontstaan typerende plattegrond: de leslokalen, personeelsver- trekken en andere ruimten liggen aan weerszijden van een middengang. We hebben derhalve te maken met een 'gangenschool'. Een dergelijke op zet werd tot ver na de Tweede Wereldoorlog toegepast in de scholenbouw. De verschillende vertrekken zijn gezien hun functie logisch over het ge bouw verdeeld. De 'laboratorium'-lokalen bijvoorbeeld, waar de chemische proeven werden gedaan, bevinden zich op de begane grond, zodat er vluchtwegen via de ramen mogelijk waren. De tekenlokalen liggen zoveel mogelijk met hun ramen op het noorden, dit met het oog op het voor de beeldende kunsten ideale, want onveranderlijke noorderlicht. De leraren- kamer en de directeurskamer zijn om strategische redenen op de begane grond en in de buurt van de hoofdtoegang gesitueerd. Er zijn twee trappen huizen: één bij de hoofdentree, het andere aan het uiteinde van de west vleugel. Zoals gezegd zijn in het interieur nog vele uit de bouwtijd daterende onderdelen voorradig. Deze onderdelen laten zien dat ook voor de detail lering van het interieur de neo-Hollandse renaissance als uitgangspunt gold. Er is echter een belangrijk verschil met de uitwerking van het exterieur: anders dan aan de buitenkant komt in het inwendige van het ge bouw op sommige plaatsen ook de moderne constructie van het gebouw nadrukkelijk tot uiting. Haerlem Jaarboek 1997 -go- Gebeeldhouwde gevelsteen van de gymnastiekzaal, zijde schoolplein, (foto Jos Fielmich gemeente Haarlem, 1996)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 90