Direct na binnenkomst maakt de hal grote indruk: een juweel van een 'architectonische' ruimte, niettemin menselijk van maat en afgewerkt met fraaie, duurzame materialen die zorgvuldig zijn gedetailleerd en afgewerkt. Opvallend is de kloeke draagconstructie van het plafond. Deze bestaat uit een raamwerk van ijzeren i-balken dat volledig zichtbaar is gelaten. Het raamwerk wordt gestut door een zestal stoere, vrijstaande ijzeren kolom men die zijn uitgewerkt als klassieke zuilen, compleet met een gecanne leerd (gestreept) basement en krullende kapitelen. In de voet van de ko lommen zijn de grote moeren te zien waarmee deze dragende onderdelen onwrikbaar zijn vastgeschroefd. -91- Het hoofdtrappenhuis, bij de hoofdentree gelegen, is het volgende on derdeel dat onze aandacht verdient. Er zijn natuurstenen traptreden die steunen op ijzeren T-balken. Opmerkelijk is dat ook deze balken aan de onderzijde in het zicht zijn gelaten; ook nu weer is er niets gedaan om ze te verhullen. De ijzeren trapbalustrades daarentegen zijn op decoratieve wijze vormgegeven. Ter hoogte van de eerste verdieping zijn tussen de balustra des en de wand ijzeren stangen geplaatst ter versteviging van deze balustra des. De hal van de school met daarin de ijzeren draagconstructie, betegelde vloer, lambrizeringen en op de achtergrond de trappen naar de verdieping. Opname vóór 1930. (foto Archief Monumentenbeleid, afd. bma, gemeente Haarlem) WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 91