'10 mei 1940-1945 5 mei Onze Jongens gevallen in de worsteling voor Neerlands vrijheid ter nagedachtenis'. Linksonder is de signa tuur van de maker aangebracht: 'S. Klinkenberg'. De kunstenaar Samuel Klinkenberg was tekenleraar aan de school en on der meer lid van de plaatselijke kunstenaarsvereniging Kunst Zij Ons Doel (kzod). 9) Architect L.C. Dumont De geraffineerde architectuur maakt nieuwsgierig naar de achtergrond van de architect. Voor Lucas Christiaan Dumont was de HBS-b een van zijn eer ste proeven van bekwaamheid in Haarlem. Dumont (geboren in 1865 in Utrecht) trad in 1902 in dienst als de eerste directeur van de Dienst Open bare Werken, nadat hij eerder dezelfde functie had bekleed in Deventer en gemeentearchitect was geweest in achtereenvolgens Zierikzee en Nijme gen. 10) Hij nam als zodanig in de stad aan het Spaarne een belangrijk deel van de taken over van Jacques Leijh, die tijdens zijn dienstverband (1881- 1902) 'architect over de werken en gebouwen der gemeente' heette en in belangrijke opzichten Dumonts voorganger was. n> Dumont was werkzaam in een periode waarin Haarlem ingrijpende ver anderingen doormaakte op het gebied van de stedenbouw, volkshuisves ting en demografische ontwikkeling. Hij moest zijn ambtelijke dienst her vormen en uitbreiden. Zijn invloed op het stadsbeeld zal derhalve groot zijn geweest, hoewel nog altijd een compleet overzicht van zijn oeuvre en verdiensten voor de stad ontbreekt. Zijn opleiding had hij genoten aan de Technische Hogeschool in Delft waar hij in 1893 afstudeerde. Daarna assis teerde hij enige tijd zijn vroegere leermeester, de Delftse hoogleraar Eugen Gugel, nota bene een van de meest invloedrijke pleitbezorgers van de neo- renaissance in Nederland. In Haarlem kreeg Dumont direct te maken met de conservering en restauratie van oude bouwkunst. Zo was hij verant woordelijk voor de herbouw tussen 1908 en 1913 van de zijvleugels van het vroegere Oudemannenhuis aan het Groot Heiligland, dat toen in gebruik genomen werd als Frans Halsmuseum. 12) De vleugels werden in neo-Hol- landse renaissance-stijl opgetrokken. En in 1913—19x4 leidde hij de recon structie van de middeleeuwse toren van het stadhuis aan de Grote Markt.1" Bij het zoeken naar inspiratie en historische modellen voor zijn nieuwe ge bouwen kon hij dus te rade gaan bij de in de stad aanwezige oude gebou wen. Enkele andere bouwwerken waarvan vaststaat dat ze door Dumont zijn ontworpen lenen zich goed voor een vergelijking met de school aan de Oude Zijlvest. WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 97