ren zal zijn uit de situering aan de rand van de stad temidden van - toen n0g weilanden en velden. Van iets oudere datum (ca. 1904-1905) is de 'Zevende Tusschenschool aan de Linschotenstraat in het Rozenprieel, tegenwoordig Hannie Schaft- school geheten. 14) Waarschijnlijk is dit een van Dumonts eerste bouw opdrachten geweest, want al in september 1903 besloot de gemeenteraad tot de oprichting van deze school voor kinderen van 'minvermogende' ouders. Sommige elementen die voorkomen in de HBS-b zijn al in de architectuur van dit overigens eenvoudige gebouw aanwezig. De ramen van de begane grond bijvoorbeeld worden afgesloten door gebogen strekken, elk verleven- -99- digd met drie zandstenen blokjes. Vlak boven de hoofdentree is een hard stenen gedenksteen gemetseld met het bouwjaar ('anno 1905') en het stads wapen van Haarlem. De zuinige eenvoud die de architectuur kenmerkt past bij de nederige aard van de bestemming en stemt bovendien overeen met de overige bebouwing in deze volkswijk. De hoofdopzet van twee bouwlagen onder een plat dak doet, voor wie van hoogdravende vergelij kingen houdt, in de verte denken aan Palazzo-architectuur maar oogt tege lijkertijd verrassend modern. Waarschijnlijk echter hebben praktische en kostenbesparende overwegingen een doorslaggevende rol gespeeld. Een zolderverdieping in een schuine kap is uit onderwijskundig oogpunt nutte loos; door deze weg te laten kon worden bespaard op bouwmaterialen en arbeidskosten. Dumont was gewoon praktisch. Het schoolgebouw waarvan de architectuur het dichtst bij die van de Detail van de ijzeren trapbalustrade. (foto Jos Fielmich, gemeente Haarlem, 1996) WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 99