doorgaans wel vakliteratuur, daarnaast religieuze, politieke en natuurwe tenschappelijke werken, verdiepten zich in hun eigen boeken met reisver halen of met historische of geografische onderwerpen, maar van romans werd kennis genomen via een leesgezelschap. Aangezien leesgezelschap pen gedomineerd werden door mannen, die tevens grotendeels konden be palen wat werd aangeschaft, is het uiterst onwaarschijnlijk dat mannen géén romans lazen. Immers, niet alle mannelijke leden van leesgezelschap pen leenden romans ten behoeve van hun echtgenote of dochters. Uit bui tenlands onderzoek is eveneens gebleken dat zowel mannen als vrouwen graag romans lazen. 22> Idealiter zouden we alleenstaande mannen in het -109- Leesmuseum moeten vergelijken met alleenstaande vrouwen, maar terwijl de vrouwen bijna allen aan dit criterium voldoen, was er bij de mannen slechts één, de sigarenfabrikant B. Locker de Bruijne, die alleen woonde. Onze noties omtrent het vrouwelijke leesgedrag weerspiegelen zodoende wel de leespraktijk en individuele belangstelling, bij de mannen is dat maar de vraag. We moeten dit in gedachte houden bij de onderstaande gegevens. Tweederde van de uitleningen aan vrouwen in het Leesmuseum betrof fen romans. Dat is veel, maar de bovengenoemde Locker de Bruijne las re latief méér romans, namelijk ruim 70 procent. Hij was overigens maar kort lid, en leende maar weinig boeken. Alle mannen te zamen leenden iets min der romans dan vrouwen (62 tegen 65 procent van de uitleningen), maar erg spectaculair is dit verschil niet. We deelden alle titels in naar genre en naar taal waarin het werk gesteld was, we hebben daarbij afgezien van de tijd schriften, omdat leen- en leesgedrag hier mogelijk te maken had met sociale conventies, en niet met belangstelling. Onderstaande tabel geeft een indruk van de uitleningen aan respectievelijk mannen en vrouwen, per genre. Tabel 2 Procentuele verdeling van het aantal uitleningen per genre, 1880-1890 mannen vrouwen i romans, novellen, verhalen 62 65 2 geschiedenis en biografie 9 8 3 politiek en wetenschap 8 5 4 poëzie, literaire kritiek, toneel 9 5 religieuze lectuur 3 6 reisverhalen, aardrijkskunde 5 4 7 filosofie 8 overig, onbekend 3 3 Bron: avk, Archief Leesmuseum, inv.nrs. 663-666 en 671-672. 11 2 2 2 BOUDIEN DE VRIES EN FEMKE VAN DER MEULEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 109