registers van het Haarlemse Leesmuseum vormen een unieke bron om de theorieën omtrent het voor vrouwen gewenste leesgedrag te toetsen aan de praktijk van alledag. Wij hebben een aantal mannen en vrouwen gevolgd in de registers van het Leesmuseum en kunnen niet anders concluderen dat de leescultuur van vrouwen nauwelijks afwijkt van die van mannen. Ze leg den een iets flauwere belangstelling voor politieke en wetenschappelijke geschriften aan de dag, ze haalden wat vaker een poëziebundel uit de kast, maar spectaculair zijn de verschillen met het mannelijk leesgedrag niet. In dit artikel is er echter herhaaldelijk op gewezen dat de cijfers over het man nelijk leesgedrag mogelijk worden vertroebeld wegens het feit dat mannen óók boeken leenden ten behoeve van hun vrouwen en dochters, waardoor de belangstelling voor bepaalde vormen van lectuur homogener lijkt dan ze is. Anderzijds zijn die vrouwen die lid werden van het Leesmuseum be paald niet representatief voor hun gehuwde zusters: het waren op een en kele uitzondering na, zelfstandige dames die of zelf de kost verdienden, dan wel onafhankelijk van hun kapitaal konden leven. Het is kortom, in dit sta dium van het onderzoek, moeilijk om vast te stellen óf er een specifieke vrouwen- en mannenleescultuur is. Misschien is dat wel nooit mogelijk. Toch zijn wel een paar dingen vast komen te staan: 'onze' dames volde den bepaald niet aan het stereotype van de vrouw die uitsluitend goedkope romannetjes leest, noch gedroegen ze zich zoals de zedeprekers dat graag zagen: ze lazen gewoon wat hen interessant leek, net als de mannen. Ten tweede: de lezers van het Leesmuseum legden een voorkeur aan de dag voor schrijvers die vandaag de dag volslagen in de vergetelheid zijn geraakt, en voorzover wij kunnen beoordelen: meestal terecht. Dit geeft wel te den ken over de houdbaarheid van hetgeen bij ons op de bestsellerslijsten staat. Bijlage Lezeressen in de steekproef 1 Mej. A. Josset, lid geworden in 1874 Bevolkingsregister: Augustina Josset, geboren Amsterdam 1844, lerares in de Franse en Nederlandse taal en letterkunde aan de mms. Adresboek 1878-79: Prinsenhof 1. 2 Mevrouw van Eeden-Warmelo, lid 1873-1883 Bevolkingsregister: Neeltje van Warmelo, geboren Gouda 1833. Zij was sinds 1856 met Frederik Willem (Frits) van Eeden getrouwd, die een bloembollenbedrijf had, maar ook in het Haarlemse culturele leven actief was. Zij was de moeder van de bekende schrijver Frederik van Eeden. Adresboek 1881: Gedempte Oudegracht 103. Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 112