Tenslotte werden er ook synagogediensten aan de Lange Wijngaard straat gehouden, naast de hoofddiensten in de sjoel aan de Lange Begijne straat. Ook van deze activiteiten ontbreken echter archiefgegevens. Nieuwe bouwactiviteiten In de eerste decennia van deze eeuw groeit de Haarlemse joodse gemeente uit tot een van de grotere en meer welvarende van het land. In 1930 zijn er 1130 joden lid van de nig Haarlem.39) De voorspoed van de gemeente komt tot uiting in nieuwe verbouwingen en nieuwbouwprojecten. Zo worden in -137- de jaren twintig in het gemeentegebouw achtereenvolgens de badinrichting gemoderniseerd 40) en de vergaderzalen gerestaureerd.411 De tweede op knapbeurt is mogelijk dankzij een legaat van een overleden kerkenraadslid. En het is dringend noodzakelijk ook. De oude toestand van de zaal is 'niet langer houdbaar', aldus een van de kerkenraadsleden. 'Haar uiterlijk kwam niet overeen met de waardigheid der Gemeente.' De aannemer drukt zich in minder diplomatieke bewoordingen uit: 'Het was werkelijk een chaos.'42) Op 6 oktober 1926 werd de herstelde vergaderruimte opnieuw in gebruik genomen. Opmerkelijk genoeg wordt dit karwei geklaard door een joodse aanne mer, namelijk J.J. de Casseres van de firma Davidson uit Beverwijk.431 Wel iswaar is dit typerend voor een tijd waarin katholieke bouwheren katho lieke aannemers in de arm nemen, en sociaaldemocratische woningbouw verenigingen socialistisch georiënteerde architecten engageerden. Uit de archieven is niet naar voren gekomen dat de nig Haarlem deze politiek van De bestuurders van de Nederlands Israëlitische Gemeente Haarlem bijeen, in het gezelschap van rabbijn S. Ph. de Vries, ca. 1930. Zittend van links naar rechts: B. Davidson, G. Jacobs (secretaris), A. de Lieme (voorzitter), L.A. Glaser, S. Ph. de Vries, I. van Voolen. Staand van links naar rechts: I.A. Lessing, (onbekend), J. Rodrigues Pereira. (Kennemer Atlas) WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 137