Groepsfoto ter gelegenheid van de installatie van Philip Frank als opperrabbijn van Noord-Holland, op 20 juni 1937. Philip Frank zit in het midden, naast hem zijn echtgenote, Bep Diinner. Op de voorste rij zijn enkele bestuurders en de secretaris van de joodse gemeente herkenbaar. Van links naar rechts: I. van Voolen, B.J. Chapon, A. de Lieme en G. Jacobs. (Kennemer Atlas) I933-I942 Soms leiden gebeurtenissen die op een bepaalde plek en onder bepaalde omstandigheden plaatshebben tot onverwachte gevolgen elders, zelfs als dat op grote afstand is. De machtsovername in januari 1933 door Hitiers nsdap in Duitsland en de maatregelen die daaropvolgend tegen de Duitse joden worden genomen, hebben ook in Haarlem hun weerslag. Een van de gevolgen is dat het gemeentegebouw er nieuwe taken bij krijgt. Als reactie op de nood van de Duitse joden en de op gang komende vluchtelingenstroom uit Duitsland, richt het Nederlands Israëlietisch Kerk genootschap het Comité voor Bijzondere Joodse Belangen op, dat bedoeld is om de sociale belangen van onder andere joodse vluchtelingen te behar tigen. 51) Vervolgens worden op verzoek van dit comité in de meeste steden en dorpen vergelijkbare, plaatselijke comités in het leven geroepen. Zo ook in Haarlem. Een aantal vooraanstaande joden uit Haarlem en omgeving, waaronder de rabbijn en de leden van kerkbestuur en kerkenraad, neemt hier vanaf mei 1933 zitting in. De administratie van het comité verloopt via WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 139