Peereboom, die niet-joods is. In maart wordt de kantoorinventaris van de nig Haarlem vanuit het gemeentegebouw overgebracht naar het gebouw van de Nederlands Israëlitische Hoofdsynagoge aan de Houtmarkt in Am sterdam, dat als opslagruimte functioneert. 76> Na afloop van de oorlog komt het gemeenschapsleven aan de Lange Wijngaardstraat langzaam weer op gang. Slechts een gering aantal Haar lemse joden heeft de vervolging overleefd (circa 200 van de circa 1826 die hier in 1941 geteld werden). 77) Korte tijd wordt een gedeelte van het gemeentegebouw als sjoel ingericht, omdat de synagoge aan de Lange -144- Begijnestraat tijdens de oorlog leeggeplunderd is. 78> Uiteindelijk wordt het gemeentegebouw door de nig Haarlem in 1951 verkocht aan de gemeente Haarlem. 79> Jarenlang functioneert het daarna als huisvesting voor de ver keerspolitie. In deze hoedanigheid maakt het pand deel uit van een conglo meraat gebouwen achter het hoofdbureau van politie aan de vlakbij gele gen Smedestraat. Het inwendige van het voormalige gemeentegebouw wordt hier en daar aangepast. Zo wordt in de achterste vergaderzaal op de verdieping een afscheiding aangebracht en komt er op zolder een batterij wasbakken. Van de oude kerkelijke badinrichting wordt bergruimte ge maakt. 80> Nadat de verkeerspolitie het gebouw in 1976 verlaat staat het eerst twee jaar leeg. Daarna trekken krakers erin. Deze worden gedoogd door het stadsbestuur, dat met het pand geen raad weet. Tegenwoordig wordt het nog altijd vrij bewoond en bovendien gebruikt als atelier ruimte. 81> Het verleden van het joodse gemeentegebouw is nu in grote lijnen ver teld. Maar heeft het door de geschiedenis getekende bouwwerk, dat ooit de trots van de Haarlemse joodse gemeenschap was en bovendien uniek in zijn soort in Nederland, ook een toekomst? Zoals het er nu bijstaat lijkt het in zijn eigen tragiek verzonken. Zijn er mogelijkheden om het weer tot le ven te wekken en er een nieuwe bestemming voor te vinden, waarbij het gebouw met respect voor de vroegere functie en de nog aanwezige karakte ristieke onderdelen gerenoveerd wordt? Ondanks de verregaande staat van verwaarlozing is de architectuur van de voorgevel nog vrijwel intact. En doordat de plattegrondindeling voor een belangrijk deel bewaard is geble ven, is de vroegere functie van de verschillende ruimtes nog afleesbaar. Maar verder verkeert het ooit zo prachtige interieur in erbarmelijke toe stand, op de conciërgewoning en een enkel vertrek na. De onverschillig heid die het gebouw ten deel valt, is er in alle opzichten aan af te lezen. Je zou willen dat het met begrip voor zijn grote cultuurhistorische betekenis behandeld wordt. Zodat de herinnering aan Philip Konijn en al die anderen eindelijk het decor terugkrijgt waartegen het leven van de Haarlemse joden zich ooit afspeelde. Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 144