die we als 'buitenparlementair' kunnen aanmerken. Zo had Haarlem een afdeling van de 'Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht' (vvk), voorgezeten door M.C. Barones van Hövell-Graaff, voormalig penningmeester van het landelijk bestuur. In 1898 telde de afdeling Haarlem ruim 30 leden. 6> De afdeling Haarlem van de Socialistenbond, voorheen Sociaal-Demo cratische Bond (sdb), zag om een andere reden af van deelname aan de verkiezingsstrijd. Van 'parlementarisme' moest deze organisatie weinig hebben. Zij voerde actie buiten de verkiezingsstrijd om, bijvoorbeeld via het stakingswapen. -158- De zeven organisaties die wel een gooi deden naar de gunst van de Haar lemse kiezers waren de volgende. 1. Afdeling Haarlem van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij (sdap) De afdeling Haarlem van de sdap was in april 1895 opgericht op initiatief van de gasfitter Lambertus Modoo. Hij had in maart van dat jaar op de ver gadering van de Socialistenbond voorgesteld de Haarlemse afdeling van de bond over te schrijven naar de in 1894 opgerichte sdap. Toen dit voorstel werd weggehoond, bleef hem niets anders over dan met vijf a zes getrou wen de Socialistenbond te verlaten en zelf een SDAP-afdeling op te richten. In 1900 was de afdeling gegroeid naar 43 leden. In de verkiezingsstrijd zet ten leden van de sdap zich het meest in voor de plaatselijke Volkskies- vereeniging. Bij verkiezingen voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten kwam de partij met een eigen kandidaat om zo een meer principieel geluid te kunnen laten horen. 2. De Volkskiesvereeniging De Volkskiesvereeniging in Haarlem was opgericht op 30 december 1896. De organisatie was in het leven geroepen op initiatief van een aantal sdap- ers. Via een Volkskiesvereeniging wilden ze een bredere groep arbeiders kiezers kunnen aanspreken. De Volkskiesvereeniging slaagde daar in 1899 wonderwel in. Het anti-parlementarisme van de Socialistenbond weerhield voorzitter J. Hofland en secretaris J.J. de Groot er niet van om zich in 1899 door de Volkskiesvereeniging kandidaat te laten stellen. Hun kandidatuur paste in de actie tegen nieuwe Haarlemse belastingplannen. De maximale belasting aftrek voor noodzakelijke levensbehoeften zou voor ongehuwden gelijk komen aan die van gezinnen met kinderen. Met name de kleine gezins inkomens tussen de 350,- en 700,- per jaar werden door deze lokale belastingmaatregel benadeeld. De Volkskiesvereeniging leidde het verzet tegen de belastingplannen. Tot ieders verbazing veroverde de lijst 4 van de 10 raadszetels die in 1899 op Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 158