3- Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging Aan de andere kant van het politieke spectrum stond de kiesvereniging waarin de Haarlemse Rooms-Katholieken zich hadden georganiseerd. Dit was de grootste kiesvereniging in Haarlem met zo'n 625 leden. De 'Roomsch-Katholieke kiesvereeniging Haarlem' was in januari 1897, vlak voor de verkiezingen, opgericht. De leden waren verdeeld over drie onder afdelingen in de Haarlemse kiesdistricten. 4. Nederland en Oranje -160- De Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging Nederland en Oranje was opge richt in 1884. Het was daarmee de oudste van de in 1897 aantredende kies verenigingen in Haarlem. De vereniging was als afdeling aangesloten bij de arp. De organisatie telde ongeveer 160 leden. Herstemming. - Derde District P. J. Troelstra en F. W. N. Hugenholtz, F. W. N. HUGENHOLTZ. Haerlem Jaarboek 1998 In 1901 riepen de Gecombineerde Kiesvereenigingen de kiezers op om Hugenholtz te stemmen in plaats van Troelstra. Heden wordt U de keus gegeven tusschen de heeren beiden Sociaal-democraten. Voor de meesten uwer is het volkomen on verschillig, wie van deze beide Heeren gekozen wordt en dit zou de oor zaak kunnen zijn, dat er slecht gestemd werd. Toch is dit niet goed, want er dreigt een gevaar, dat wel ernstig onder de oógen mag gezien worden. Het is U bekend, dat de Heer HUGENHOLTZ ook in herstemming komt in het tweede district en de kansen voor dezen zijn in de laatste dagen niet weinig gestegen. Het kan niet anders, of de agitatie daar tegen een der candidaten op het touw gezet en de verdeeldheid, moet Hugen holtz ten góede komen, zoodat de mogelijkheid volstrekt niet uitgesloten is, dat hij daar ook gekozen wordt. Kiest het derde district nu den Heer TROELSTRA, dan zijn er twee Sociaal-democraten meer in den Raad. Dit mag niet en kan voorkomen worden. Wordt toch de Heer HUGENHOLTZ in het derde district gekozen en eveneens in het tweede, dan moet hij voor een van deze beide zetels be danken en krijgen wij dus een nieuwe vrije stemming. Dat is nu wel een gang meer naar de stembus, maar dat móeten wij er voor over hebben, TROELSTRA mag dus niet gekozen worden in district III. Wij stemmen derhalve nu op een Socialistom een Socialist er uit te houden en kiezen als een man de Heer Het Hesiuur fier gecontinueerde Kiesvereentgingen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 160