voor den Gemeenteraad en de Kamer van Koophandel, het uitgeven van geschriften, enz'. Nadrukkelijk stelde deze vereniging zich verre te houden van godsdienst en... politiek. De vereniging telde 175 leden. De raadsleden In de verslagen van raadsverkiezingen was het niet gebruikelijk om de po litieke kleur van een kandidaat/raadslid te vermelden. Van verschillende raadsleden is die kleur ook moeilijk vast te stellen. Liberalen bijvoorbeeld kwamen soms via de lijst van de Katholieken in de raad en omgekeerd. Omdat het partijstelsel nog weinig ontwikkeld was rond de eeuwwisseling was de partijbinding gering. Ook lijstverbindingen ontnemen regelmatig het zicht op de politieke kleur van een kandidaat. In 1899 werkte bijvoor beeld Burgerplicht nauw samen met Nederland en Oranje en de rk Kiesvereeniging.8) Hoewel de politieke kleur van een aantal raadsleden in 1899 moeilijk is vast te stellen kunnen we ruwweg een volgende verdeling in raadszetels maken: - Vooruitgang'. 17 - Burgerplicht: 3 - Confessioneel: 7 - Volkskiesver: 4 Overigens was men bij Vooruitgang niet tevreden met deze uitslag. Dat blijkt uit het verslag van de vergadering van 4 juli 1899: 'De voorzitter opent de vergadering en zegt dat deze vergadering is samengeroepen wegens den treurigen afloop van de gemeenteraadsverkiezingen, waarbij drie onzer candidaten -oud-raadsleden- zijn gevallen en de andere in herstemming komen'.9) Gecombineerde kiesvereenigingen Bij de verkiezingen in 1901 werd getracht het tij te keren. Op straat ver scheen de verkiezingskrant Gemeentebelang. Deze krant was een uitgave van de 'Gecombineerde Kiesvereenigingen', een samenwerkingsverband van maar liefst vijf van de zeven Haarlemse kiesverenigingen. Het doel werd in de krant duidelijk gemaakt: 'het socialistische element uit den Raad te weren'.101 Aan deze actie namen deel de drie confessionele verenigingen, Burgerplicht en de liberale kiesvereniging Haarlem. De leiding was in han den van het leidend driemanschap in de raad, de heren J.N.J.E. Thijssen LUUK BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 163