sloten. Deze organisatie moet niet worden verward met het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat (pas), aangesloten bij het Nationaal Arbeids-Secreta- riaat (nas). Hugenholtz had de stationschef ervan overtuigd hem te betrekken bij de verdere organisatie op het station. Zodoende was hij in de gelegenheid te bepalen of de trein met de leden van het orkest mocht doorrijden of niet. Hij besliste in hun voordeel: 'De eerste violisten deden met de grootste op gewektheid dienst als rangeerders en de trein vertrok om 4.45 uur'. E) Toen daarop de trein Rotterdam-Amsterdam arriveerde besliste Hugen holtz echter dat van doorrijden geen sprake kon zijn. In die trein zat de directie van de spoorwegmaatschappij H.IJ.S.M. Zij moesten per koets ver der reizen. Dezelfde dag nog ging de directie van de H.IJ.S.M. door de knieën. De eisen van de stakers werden ingewilligd. In de Smedestraat werd na het beëindigen van de staking door het has een grote manifestatie georganiseerd. Een van de sprekers was Hugenholtz. Tegen hem werd toen procesverbaal opgemaakt. Zijn zaak kwam op 18 mei 1903 voor de Haarlemse rechtbank. Troelstra trad op als zijn verdediger. Hugenholtz werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In juli 1903 sloten de deuren van de Haarlemse gevangenis zich achter hem. Het was het trieste einde van een glorieus optreden als stationschef. '3) Een politieke staking Inmiddels was de spanning in de stad na de staking van het spoorwegperso neel snel toegenomen. Er werden zelfs voorbereidingen getroffen voor een nieuwe confrontatie. Landelijk was een grote protestbeweging op gang ge komen tegen drie wetsontwerpen die het kabinet Kuyper (arp) bij de kamer had ingediend, en die tot doel hadden een stakingsactie als in januari 1903 te voorkomen. Het stakingsrecht van grote groepen arbeiders zou door de nieuwe wetsontwerpen worden beknot. Begin april 1903 werden de wets ontwerpen in de Tweede Kamer behandeld. De Haarlemmer Troelstra was woordvoerder voor de oppositie. Ter ondersteuning van zijn kamer optreden werden overal in het land stakingen uitgeroepen. In de nacht van 5 op 6 april werd ook in Haarlem een staking uitgeroe pen: 'Gerritsz het woord verkrijgend licht de zaak toe en geeft een overzicht over den loop der zaken, hoe het Landelijk Comité tot dit besluit is gekomen en hoe het uitgevoerd zal worden. Na eenige besprekingen wordt besloten de staking te proclameeren.' LUUK BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 167