ons te breedvoerig doen zijn, maar in hoofdzaak wijzen wij er op dat de aanhangige wetten den Nederlandsche werkman niet aan banden legt, maar juist de vrijheid van den arbeid waarborgt. 't Zal u evenals ons niet onbekend zijn dat de leiders der socialisten niet tot de arbeiders behooren en dus bij een verzet tegen de Regeering door het proclameeren van eene werkstaking, zelf niets verspelen maar er u aan wagen. Als de werkstaking, waarop zij aansturen, mislukt, dan zijt gij broodeloos en zij zullen u niets vergoeden, noch u bescher men.' l6) -170- De Braai stond pal achter zijn voorman Abraham Kuyper. Hij vond dat de socialisten een te groot risico namen. De stakingsleiding was immers niet in staat de stakers te beschermen en op te vangen. De Braai zegde het lidmaat schap van zijn eigen vakbond, de anmb, op. Deze Metaalbewerkersbond, waar voormalig collega van De Braai, Gradus Elferink, als bezoldigd secre taris optrad, steunde immers de stakingsoproep. Eind 1903 zou De Braai de Christelijke Metaalbewerkersbond oprichten. Einde van de staking De staking kende een dramatisch verloop. In Haarlem konden de stakers geen kant op. Het werk werd veelal overgenomen door werkwilligen. In de stad wemelde het van huzaren en politie. De werkgevers dreigden met ont slag. Op 12 april 1903 stond in de Nieuwe Haarlemse Courant: 'De directie van de werf 'Conrad' heeft bekend gemaakt dat zij die te half twee heden middag niet zich hebben aangemeld om het werk te hervatten, ontslagen zijn.' De directeur van dit bedrijf, Pieter Goedkoop, tevens voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, had begin maart nog een bemiddelingspoging ondernomen. Jan Gerritsz en Siebren Reinalda, bei den lid van de Haarlemsche Kamer van Arbeid voor de Nijverheid en ac tieve SDAP-ers, werden door hem daarbij ingeschakeld. I7> Dit initiatief leidde tot niets. Uiteindelijk werd de staking na een week opgeheven. Verder staken had geen zin, de wetsontwerpen waren aangenomen. De verbittering onder de stakers was groot en werd versterkt door de reactie aan werkgeverszijde. Bij de Centrale Werkplaats bijvo.orbeeld werden 165 mensen ontslagen. Zij konden niet terugvallen op een stakingskas. Bittere armoede dreigde. In de gemeenteraadsvergadering van 22 april 1903 kreeg De Braai een stevige aanvaring met het SDAP-raadslid J.J. Groot. Groot had voorgesteld de stakers financieel te ondersteunen. Over en weer werden harde verwij ten gemaakt. Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 170