In het Brongebouw reageerden de socialisten hun woede af op de 'roof vogel' Abraham Kuyper, 'die daar zweeft en loert boven de velden van Hol land, boven de openbare school, boven de staatsbetrekkingen, boven hoogeschool en rechtzaal, boven heel het volksleven'.l8) Vertrek van Modoo In SDAP-kring waren de spanningen als gevolg van de spoorwegstaking hoog opgelopen. Op 26 augustus 1903 leidde dat tot het vertrek van de Haarlemse partijleider L. Modoo. In het Haarlemsch Dagblad van 27 au gustus motiveerde hij deze stap als volgt: 'Nu onlangs was er weer het adres van het Comité St Bavo, om steun voor de uitgeslotenen uit de gemeentekas. Ik vond, dat daarvoor de gemeentekas niet mocht worden aangesproken en heb daarom tegen gestemd. Naar mijn meening is de heele algemeene werkstaking een grote dwaasheid geweest en wanneer leiders de menschen daartoe aanzetten, wetendedat het niet slagen zal (zooals toch wel blijkt het geval te zijn geweest), dan noem ik dat min of meer misdadig en dan moet de steun voor de slachtoffers niet komen van de gemeentekas, maar van de vakbonden.' In de afdeling Haarlem werd in reactie op deze verklaring de volgende motie, ingediend door Simon A. Maas, secretaris van Troelstra, aangeno men. De afdeling 'spreekt als haar meening uit, dat Modoo zeer juist gehan deld heeft, door uit de Partij te treden'.I9) Lambertus Modoo was niet zomaar een lid. Hij was zoals gezegd oprich ter van de afdeling, en jarenlang haar voorzitter. Tevens was hij voorzitter van de coöperatieve bakkerij 'Vooruitgang' aan de Smedestraat. Vrijzinnig-Democratische Bond Modoo vertrok niet uit de lokale politiek. In 1904 werd hij lid van de afde ling Haarlem van de Vrijzinnig-Democratische Bond, een nieuwe links li berale partij die streefde naar een brede aanhang onder de arbeiders. De vdb streefde naar 'eene krachtige sociale wetgeving' en het wegnemen van oorzaken 'welke tusschen de leden van het volk ongelijkheid scheppen De Bond was van mening dat, 'ter verkrijging van maatschappelijken vooruit gang, tempering, niet verscherping van den klassenstrijd noodzakelijk is'. Met haar oprichting in 1903 speelde ze in op de heersende gevoelens van onrust en onvrede onder grote groepen arbeiders. Met Modoo kreeg de partij in Haarlem een belangrijke troef in handen. LUUK BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 171