172- vereniging raadslid. Van 1913 tot 1917 was hij wet houder voor de Vrijzin nig Democratische Bond. (Kennemer Atlas) Lambertus Modoo (1861- J935)- Hij werd in 1899 voor de Volkskies- De vdb won in de jaren die volgden aan invloed. Tien jaar na z'n over stap werd Modoo in 1913 als wethouder voor de vdb geïnstalleerd. Vaag waren toen nog de herinneringen aan zijn socialistentijd. Tijdens de Eerste Wereldoorlog kwam de terugslag. In 1918 had de vdb nog 2 raadszetels over. sdap verdwijnt uit de raad Met de sdap ging het na 1903 bergafwaarts. In 1904 verliet Holland voortij dig de raad. J.J. Groot werd in 1906 niet herkozen. Hij overleed kort daarop, waarna zijn vrouw de boekwinkel overnam. Nog jarenlang verschenen in SDAP-bladen advertenties van de boekhandel 'weduwe J.J. Groot'. In 1907 verloor ook Hugenholtz zijn raadszetel. Daarmee verdween de sdap uit de raad. Voorlopig kwam de partij de klap van 1903 niet te boven. Bij de verkiezingsstrijd werd steeds weer het spook van de spoorwegstaking opgeroepen. Haarlem week op dit punt af van de andere grote steden. In de meeste steden herstelde de sdap zich spoedig van de terugval als gevolg van de spoorwegstaking. De Vrijzinnig-Democraten, met Modoo in hun midden, Nederland en Oranje, met De Braai, en de katholieke kiesvereniging slaagden erin veel arbeiders/nieuwkomers op de Haarlemse kiezersmarkt aan zich te binden. De sdap was niet in staat de kiesdrempel, die het districtenstelsel opwierp, te slechten. Ook niet in district 3. De partij moest tot 1912 wachten voordat ze weer een vertegenwoordiger in de raad kon begroeten. Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 172