YERKIEZ1NGS GOURANT gewijd aan Ie bevordering van Ie caniatir Mr. J. fl. THIEL. 'Een stukske Geschiedenis' In de Verkiezings-Courant, een uitgave van de Liberale Unie in Haarlem, stoeide men af en toe met de politieke geschiedenis van de stad. In 1906 werd de volgende beschouwing aan de kiezers voorgelegd: 'Er was een tijd en hij heeft jarenlang geduurd, dat Haarlem vrijwel geregeerd werd door 3 kiezersgroepen: Of eigenlijk door 3 menschen, die aan 't hoofd dier kiezersgroepen stonden. Mr. Thijssen als voorzitter der R.K. Kiesvereeniging, de heer W.A.J. van —173— de Kamp als voorzitter van de z.g. neutrale kiesvereeniging Burger plicht en de heer Enschede als voorvechter van de conservatief- liberalen Kieskring beheerschten den politieleen toestand. Zij met hun drietjes, wezen zoo ongeveer aan, wie er lid van den Raad mochten zijn. Hunne vereenigingen hadden ze zoo ongeveer aan een touwtje en tegen de overmacht dezer 3-ledige combinatie baatte geen verzet. Echter die tijd is nu voorbij: De Kieskring slaapt. Burgerplicht is hoofdeloos en naar men zegt ook zonder armen en beenen. En in de R.K. Kiesvereeniging is men bezig Mr Thijssen een voetje te lichten.'20) De noodzaak tot samenwerking was met de sterke terugval van de socialis ten verdwenen. Men zou kunnen zeggen dat met de vorming van de kies vereniging 'Liberale Unie' de liberalen in Haarlem weer vaste grond onder de voeten kregen. Ze hadden aansluiting gevonden bij de landelijke organi satie van liberalen en met de conservatief-liberalen eindelijk een breuk ge forceerd. Met de verkiezing van mr. Jan Hendrik Thiel in district 3 had de kiesvereniging in 1904 de eerste zetel in de raad veroverd. Thiel bleek voor de Liberale Unie een stemmentrekker. In hetzelfde jaar deed de Vrijzinnig-Democratische Bond zijn intrede in de raad met onder andere L. Modoo. Verkiezingskrant uit 1904 ter ondersteuning van de (suc cesvolle) kandidatuur van de progressief-liberaal mr. J.H. van Thiel in district 3. i:lSL.-l. HAARLEM. 14 Deo. 1904. LUUK BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 173