Kiesverenigingen in 1914 In 1914 telde Haarlem acht politieke organisaties. De situatie was sinds 1899 ingrijpend veranderd. Specifiek Haarlemse verenigingen, zoals de Volks- kiesvereeniging of Burgerplicht, waren van het toneel verdwenen. De poli tieke verenigingen waren in 1914 zonder uitzondering onderdeel van een landelijke partij en voerden verkiezingsstrijd met (ook) een landelijk pro gram. Aan confessionele zijde was er eigenlijk weinig veranderd. Nieuw, tot op zekere hoogte, was de afdeling Haarlem van de Christelijk Historische Unie, de Protestantsche Kiesvereeniging. Deze was in 1902 opgericht als onderdeel van de Christelijk-Historische Kiezersbond. De afdeling telde 130 leden. Zoals eerder aangegeven kende Haarlem drie liberale partijen. De Kiesvereeniging Liberale Unie was opgericht in oktober 1903. Een halfjaar later was de afdeling Haarlem van de Vrijzinnig-Democratischen Bond in het leven geroepen. De restanten van de Kieskring, de voormalige kies vereniging Haarlem, waren in maart 1910 opgegaan in afdeling Haarlem van de Bond van Vrije Liberalen. Deze organisatie hield traditiegetrouw haar vergaderingen in café Brinkmann aan de Grote Markt In 1909 werd de sdap opgeschrikt door een partijscheuring. Ook in Haarlem splitsten zich een groep 'marxisten' af. Zij richtten met 10 man in april 1910 de afdeling Haarlem van de Sociaal-Democratische Partij (sdp) op. De sdap telde inmiddels zo'n 400 leden. Het centrum van het partij leven was het coöperatiegebouw, Smedestraat 43, een steenworp verwij derd van het bolwerk van de katholieke vak- en standsorganisaties, gebouw St. Bavo (de huidige Toneelschuur). Verschuiving in het politieke krachtenveld Lang domineerden de liberalen de Haarlemse politiek. Zij moesten uitein delijk wijken voor de overmacht van de confessionele partijen. In 1912 had den alle wethouders nog een min of meer liberale signatuur. Pas in 1915 kre gen de katholieken hun eerste wethouderszetel. Twee jaar later, na ernstig verlies bij de verkiezingen, werden J.B. Bomans, die kort daarvoor in Haar lem was komen wonen, voor de rk kiesvereniging en M.A. Bruch voor Nederland en Oranje geïnstalleerd. Nederland en Oranje en de Katholieke Kiesvereeniging waren er in de voorgaande jaren in geslaagd grote groepen arbeiders aan zich te binden. Vanaf het moment dat de confessionele groepen zich beter gingen organi seren en meer gingen samenwerken was de greep naar de plaatselijke Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 174