den te dwingen werd verworpen, waardoor uiteindelijk Nagtzaam en niet Joosten kandidaat werd. Nagtzaam verloor overigens de verkiezingen. In het jaarverslag over 1911 staat: 'Er is over 't algemeen wat opgewekter geest te constateeren en we krijgen gaandeweg meer vat op de menschen uit de vakbweging Het gevaar voor achteruitgang als gevolg van persoonlijke twisten, is, gelooven we, op 't oogenblik geheel geweken'. 22> Nagtzaam bleef de voornaamste kandidaat van de sdap. Op 18 oktober 1912 was de tijd rijp. De arbeiders in de Leidsche buurt en het Rozenprieel wer den extra bewerkt. Nagtzaam werd gekozen. In De Volksstem stond: 'Zoo zijn we dan weer in den Haarlemschen Gemeenteraad binnenge drongen. Iedereen zal ervan overtuigd zijn: gegeven heeft men ons den zetel niet. Men heeft hemel en aarde trachten te bewegen ons te helpen weren. Den hemel riep men te hulp o.a. bij monde der onschuldige kindertjes, die op de bewaarschool moesten bidden, dat die 'socialen' niet werden gekozen.'23) In 1913 kwam belastingkommies Louis Poppe (1866—1951) als tweede sdap- er in de raad. Joosten moest opnieuw verlies incasseren. Nagtzaam werd in dat jaar ook in de Provinciale Staten gekozen. Geleidelijk sprokkelde de sdap haar zetels bij elkaar. Op de valreep, nog net onder het regime van het oude kiesstelsel, wist de partij nog van vier op zes zetels te komen. Einde van de leertijd In 1917 werd door wijziging van de grondwet het algemeen kiesrecht moge lijk. Eerst werd dit recht alleen aan mannen toegekend. Door aanpassing van de kieswet in 1919 kregen ook vrouwen het stemrecht. Bij de gemeenteraadsverkiezingen op 24 mei 1919 mochten nog alleen de mannen gaan stemmen. In Haarlem was het aantal kiesgerechtigden gestegen van 12.000 naar 17.500. Zij waren dit keer verplicht om te stemmen. De kies districten waren afgeschaft. De uitslag trok de politieke verhoudingen in de stad min of meer recht. Dat betekende voor de sdap dat'ze sterk aan invloed won. In één klap ging de partij naar 13 zetels. De confessionelen veroverden 20 zetels. De libera len werden naar de achtergrond gedrongen met tezamen 6 zetels. Het tijdperk J.B. Bomans (rk) versus M.A. Reinalda (sdap) ving aan. De leertijd voor de Haarlemse politiek zat erop. De tijd van de 'pacificatie' kon beginnen. Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 176