dat het oude tolhuis in de nabije toekomst zou moeten wijken voor een wegverbreding tussen de Haringbuis en villa Bos- en Landzigt. De eerste plannen die door de gemeente Bloemendaal ontwikkeld werden om de verkeerssituatie ter hoogte van de Viersprong te verbeteren dateerden van 1941. Hierbij hoorde inderdaad de afbraak van de Haringbuis. Omdat het huisje enige eeuwen oud was en een rijke historie bezat wilden velen het echter behouden. Om die reden had de Bloemendaalse dienst van publieke werken een plan gemaakt om de Haringbuis naar achteren te verplaatsen. Het huis stond niet geregistreerd op de 'Voorloopige lijst der Nederland- sche monumenten van geschiedenis en kunst', maar desondanks wierp een —19- bekende Bloemendaalse archivaris, mejuffrouw A.M.G. Nierhoff, zich op als warm pleitbezorger voor behoud ervan. Door sloop zou een stukje Aerdenhoutse geschiedenis verloren gaan. In haar strijd zocht zij steun bij Heemschut-kringen, waar zij geen onbekende was. Zij beriep zich op de circulaire van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 18 juni 1934 no. 3205 Afd. K.W., waarin de gemeentebesturen in Nederland werden verzocht de minister over een voornemen van sloop of verbouwing van een oud gebouw te informeren, zodat de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg een onderzoek kon instellen. 19> De Zandvoorterweg richting Heemstede, genomen vanaf de Viersprong. Links de Haringbuis en rechts villa 'Bosch- en Landzigt', 1941. (foto gemeente Bloemendaal) HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 19