Necrologieën H.J.A. Bomers 19 april 1936-12 septenber 1998 Het overlijden van de r.k. bisschop van Haarlem H.J.A. Bomers op 12 sep tember 1998 is in de kerken van het verdeelde bisdom verschillend her dacht. In de Sint Josephkerk aan de Jansstraat, waar Bomers kon rekenen op veel sympathie, werd hij bij aanvang van de mis door pastor A.H. Bemer geprezen voor zijn onvermoeibare inzet voor zijn zware taak. In de Groen- marktkerk werd volstaan met het noemen van de naam van de omstreden bisschop bij de voorbeden voor de gestorvenen. Hij overleed aan een hart aanval tijdens zijn gebruikelijke wandeling op zaterdagmorgen door de stad. De kersverse priester Henricus Joseph Bomers liet zich in 1964 toejui chen door de enthousiaste bevolking van zijn geboortedorp Eibergen. Zoals in die dagen gebruikelijk was, trok de zojuist ge wijde priester per koets door het dorp. Kort daarop vertrok hij als missionaris naar Ethiopië. In 1983 keerde hij terug. Alles wat zich in de jaren zestig en zeven tig in de Nederlandse samenleving had af gespeeld, was volledig aan hem voorbij gegaan. Bewoners van de Haarlemse bin nenstad zagen tot hun stomme verbazing hoe de bisschop de eerste maanden na zijn aankomst 's avonds langs de grachten wandelde in vol bisschoppelijk paars or naat met dito hoed. In uiterlijkheden paste Bomers zich snel aan. Maar daar bleef het bij. Hij miste die typische eigenschap van veel gerepatrieerde missionarissen en zende-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 203