een indrukwekkende uitvaartdienst in de Sint Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt met drie heren, knapperende wierook, veel wijwater, muziek uit keel en orgel en met applaus als toegift begraven op het kerkhof van Overveen, vlak in de buurt van de klassieke rederijker Harry Prenen en de toegewijde musicus Louis Kat. bert Hendriks, ooit redacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant In de loop van 1974 werd de redactie van het Jaarboek Haerlem uitgebreid -210- met Wim Helversteijn. Vanaf dat moment was zijn journalistieke inbreng onmiskenbaar. In het Jaarboek 1975 schreef hij zijn eerste van een lange reeks necrologieën over stadsgenoten die in het Haarlemse een belangrijke rol hebben gespeeld. Als geen ander kende hij het lokale rijke roomse le ven, en geen geestelijke van enige bekendheid bleef na diens overlijden onbesproken, en zo er niet een necrologie volgde dan maakte Wim de redactieleden door treffende anecdotes wel vertrouwd met de overledene. Toen in het Jaarboek 1978 de vaste bijdrage 'Kroniek van Haarlem' voor de laatste keer door de heer A. Overmeer - die sinds 1944 de kroniek had bijgehouden - werd verzorgd, nam mevrouw Luus van Dusschoten die taak over. De kroniek in het Jaarboek 1982 werd door haar nog begonnen, maar grotendeels voltooid door Wim Helversteijn, en sindsdien verzorgde hij 'zijn' kroniek tot juni 1997, waarna Kees Sipkes het werk voortzette. Wim bracht als geen ander het Haerlem van toen naar het Haarlem van nu, in kleurrijke en geestig vertelde en geschreven anecdotes. Hij was sterk in levendige herinneringen, vooral over mensen die hij gekend had en die in enkele zinnen scherp werden neergezet, maar immer met een milde on dertoon. Talrijk waren de gedenkboeken, steevast 'kroniek' genoemd, die hij schreef, geen parochie, zang- of toneelvereniging klopte bij een belang rijk jubileum tevergeefs aan op de Zijlweg, bij 'dat pontificale herenhuis met zijn vorstelijke allure'. Als bewijs van waardering voor zijn werk als kroniekschrijver van Haar lem in het algemeen en de Vereniging Haerlem in het bijzonder werd aan Wim op 13 juni 1992, tijdens de presentatie van ons Jaarboek in de b&w kamer op het Stadhuis de Zilveren Legpenning van de Vereniging Haerlem uitgereikt. De Vereniging Haerlem heeft afscheid moeten nemen van een man die in de afgelopen vijftig jaar de geschiedenis van onze stad nader bij de bur gers bracht, en dat deed met vaak een vleugje ironie, zo kenmerkend voor de eigen Haarlemse humor. Op de redactievergaderingen zal nog menig maal een anecdote over Wim worden verteld, in grote dankbaarheid. Haerlem Jaarboek 1998 CEES VAN STEIJNEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 210