(1964-1985)- Daarnaast was hij van 1946 tot 1991 dirigent van het Koor Ka tholiek Haarlem het huidige Concertkoor Haarlem. Albert de Klerk heeft als componist, kerkmusicus en concertorganist tot op het laatst van zijn leven doorgewerkt. Mijn persoonlijke herinneringen aan hem gaan terug tot de vroege jaren zestig toen ik als brugklasser hem hoorde spelen op radio en plaat. Per fiets ging ik op een donderdagmiddag vanuit mijn woonplaats Amsterdam naar de Haarlemse Grote Kerk om hem 'life' te horen. Tijdens mijn conserva toriumstudie bij Piet Kee kwam ik ook met Albert de Klerk in contact. Zon der ooit les van hem gehad te hebben onderging ik in die jaren zijn invloed, met name door zijn concerten en gesprekken na afloop daarvan. Veel in tensiever werden die contacten na mijn benoeming tot stadsorganist in 1990. We reisden samen naar Knokke-Heist in België om improvisatie wedstrijden te jureren en in 1992 gaf ik in Haarlem de première van zijn orgelcyclus Tres Meditationes Sacrae. Albert begeleidde mij bij de voorbe reiding hiervan en ook bij de uitvoering van zijn andere werken gaf hij mij waardevolle aanwijzingen. Op de vooravond van zijn tachtigste verjaardag in 1997 organiseerde ik als bestuurslid van de Duyschot Stichting een verjaardagsconcert in de Westerkerk. Albert improviseerde en zijn oud-leerling Wolfgang Baum- gratz en ik speelden een overzicht van zijn composities. Albert was het stra lend middelpunt van deze avond. Op 7 december 1998, ruim een jaar later, troffen veel bezoekers van het verjaardagsconcert elkaar op zijn begafenis. Aan het eind van dit artikel mag één facet niet onvermeld blijven. Toen hij op 4 oktober 1917 werd geboren waren zijn ouders nog niet lang in Ne derland. Zij behoorden tot de vele Belgen die moesten vluchten voor het oorlogsgeweld van de jaren 1914—1918. Vader Jos de Klerk ging al snel een belangrijke rol spelen in het Haarlems muziekleven en het gezin voelde zich thuis aan de Bakenessergracht waar Hendrik Andriessen hun buur man was. Een vergelijking met Zuid-Nederlandse vluchtelingen uit de tweede helft van de zestiende eeuw ligt voor de hand. Albert bleef zijn hele leven in Haarlem wonen. De stad werd vanaf de jaren zestig voor hem de uitvalbasis voor internationale activiteiten, maar tot op de dag van zijn dood bleef hij ook een rol van grote betekenis spelen in het Haarlemse muziekleven. Op zijn Vlaamse afkomst was hij trots. Het was een genoegen hem Vlaams te horen spreken - tijdens onze gezamenlijke reizen naar Vlaanderen was ik daarvan getuige. Albert de Klerk was een man die aspecten van de Noord-Nederlandse en de Zuid-Nederlandse cultuur wist te verenigen. Improviseren deed hij graag, of het nu een Vlaams volkslied of een voor het Noord-Nederlandse calvinisme kenmerkende psalmmelodie was. En op de achtergrond bij NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 213