De oostgevel van de Haringbuis met fraaie kruiskozijnen, gezien van noord naar zuid, 1941. (foto gemeente Bloemendaal) meende dat de verplaatsingskosten te hoog zouden uitvallen en dat na de nodige verbeteringen aan het pandje niet meer de oude Haringbuis zou herrijzen. De gemeentesecretaris dacht daar anders over en wees op een historisch verantwoorde locatie aan de Bloemendaalseweg in Overveen tussen hotel 'Roozendaal' en 'Belvédère'. Daartegenover was in het verle den eerder een tolhuis gesitueerd geweest.22) Ook andere ambtenaren zoals archivaris mejuffrouw Nierhoff waren voor herbouw. Om historische rede nen gaf zij de voorkeur aan een plek in de directe omgeving van de Vier sprong. Ondertussen werden andere verkeersplannen ontwikkeld, waarbij de Haringbuis geheel of gedeeltelijk behouden bleef. Eén daarvan was het zo genaamde 'eilandplan', waarbij de Haringbuis tussen twee wegen zou ko men te liggen. In dat geval moest het achterste gedeelte van het huis opge offerd worden, dat uit de 19de eeuw stamde en van minder historische waarde was. Hier waren de keuken en bergplaats gesitueerd, die afgebro ken zouden worden en aan de westzijde in een passende architectuur weer konden worden herbouwd. Als gevolg van dit plan werd de discussie over de cultuurhistorische waarde van het pand aangezwengeld. Het ging daarbij vooral om een afweging van de verkeersbelangen tegenover het culturele aspect. Enerzijds Haerlem Jaarboek 1998 - -22-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 22