Het is nu uitputtend bekeken door deskundigen en door de leken. Men had argumenten van verkeer en van centen, terwijl and'ren de Cultuur lieten spreken. Een langer debat had geen zin, een verder betoog evenmin, maar ik vraag u met klem: Overweeg goed uw stem, -27- hetzij voor verlies of gewin. Zo pleit ik dus hier voor het leste voor 't waardig behoud dezer veste. Breng de stem van uw hart voor de koek of de gard nu maar uit, zoals gij vindt het beste.' Het was duidelijk dat het 'Buijsje' (koosnaam) nu dringend gerestaureerd moest worden. Het Bloemendaalse gemeentebestuur polste in 1962 nog eens verschillende monumentenstichtingen of zij tot medefinanciering van de restauratie bereid waren. De gemeente toonde zich zelfs bereid om de Haringbuis voor restauratie aan de Vereniging Hendrick de Keyser te ver kopen. Maar er viel van deze zijde slechts morele steun te verwachten. Zo ook van de Bond Heemschut, die met de afvaardiging van zijn secretaris - die tevens directeur van de ANWB was -, wel aanwezig was bij de onder handelingen over de Haringbuis in de raadsvergadering van 18 oktober 1962.29> De Haringbuis bleef voor Bloemendaals burgemeester Peereboom Vol ler een steen des aanstoots. Het huisje was in zijn ogen een ruïne bij de entree van Aerdenhout, waar dagelijks enorm veel mensen passeerden. Het washokje was door vandalisme vernield en door de afbraakwand aan de achterzijde was de woning ontoonbaar. Dat zou bij automobilisten wel eens de gedachte kunnen opwekken dat behoud van de Haringbuis niet meer de moeite waard zou zijn. De weerstand tegen restauratie bleef over eind. Omdat de zekerheid over de vaststelling van een definitief verkeersplan ontbrak waren met name de katholieken in de Bloemendaal se raad voor een spoedige sloop van de Haringbuis. En terwijl de sociaal democraten in de raad zich uitspraken voor de restauratie, was het liberale kamp verdeeld. Zo was ongeveer de situatie toen de raad op 16 mei 1963 met een kleine meerderheid instemde met het voorstel tot beperkte restau- HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 27