Drie achttiende-eeuwse meubel makers en hun producten 11 -34- Inleiding Dit artikel is een vervolg op een eerder verschenen verhaal over de Haar lemse meubelmakerij.2) Het vorige stuk ging met name over de verschillen de beroepsgroepen binnen de meubelmakerij en meubelhandel in het acht tiende-eeuwse Haarlem. Deze publicatie behandelt een aantal meubel stukken die aan de hand van originele rekeningen konden worden geda teerd en gekoppeld aan hun makers. Tevens wordt een korte biografie ge schetst van drie meubelmakers die in Haarlem meubels hebben geleverd. Deze bijdrage sluit ook aan op een aantal andere artikelen over de Haar lemse kunstnijverheid waarin reeds meubelen uit de achttiende eeuw ge koppeld zijn aan hun makers.3) Gedurende het onderzoek bleek dat in de kasboeken van hofjes regel matig leveranties van meubelen en andere kunstnijverheidproducten voor komen. Daar een aantal van deze instanties tot op heden deze voorwerpen in regentenkamers e.d. bewaart, is het mogelijk gebleken om ze te koppelen aan de rekeningen. Het is mijns inziens zeker de moeite waard om deze bronnen ook in andere steden te onderzoeken en te kijken of de voorwer pen zich nog in hun originele context zoals regentenkamers bevinden. Dit is nog in weinig plaatsen gebeurd, terwijl het relatief eenvoudig archief onderzoek betreft dat belangwekkende resultaten kan opleveren. Het komt per slot van rekening zelden voor dat Nederlandse antieke meubelen pre cies gedateerd kunnen worden qua tijd en werkplaats. Ze zijn immers bijna nooit voorzien van de naam van de maker.4) De identificatie van antieke meubelen kan bemoeilijkt worden omdat soms van de gangbare vormgeving wordt afgeweken (bijvoorbeeld omdat het meubel voor een bepaalde omgeving is bestemd). Dit komt de nauw keurigheid van de datering uiteraard niet ten goede. Door nu de meubels aan bepaalde leveranties te koppelen krijgen we een beter inzicht in de soort producten die door een bepaalde meubelmaker werd gemaakt en eventueel waar hij zijn inspiratiebronnen vandaan heeft gehaald. Helaas is het niet mogelijk gebleken om een oeuvre-overzicht te verkrijgen van de MATHIEU WILLEMSEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 34