'Een eijcke Kistjie met ringen Sonde Sloot of hengsels' 4>I0>_) en 'een dito kleijnder met Sloot hengsels En hantvat' 3,-). Het waren gezien de prijs waarschijnlijk vrij eenvoudige kistjes, mogelijk om documenten en derge lijke op te bergen. Ze zijn helaas niet bewaard gebleven. Drie jaar voor zijn dood, in 1735, levert Leendert Dijkhuizen tenslotte nog twee lijsten voor de portretten van de heren IJsbrand en Cornelis Staats voor de prijs van j 15,-.26> De twee borststukken zijn door Frans Decker geschilderd in grisaille-techniek waardoor het lijkt alsof er platen afgehouwen marmer aan de wand hangen. De heren Staats zijn en-profil afgebeeld. Op een banderol staan hun namen en hun geboorte-en over lijdensdatum. Het zijn rouwstukken ter nagedachtenis aan de stichters van het hofje die eenvoudig van uiterlijk doch kostbaar van aard zijn. De door Leendert Dijkhuizen gemaakte lijsten zijn zeer eenvoudig van opzet. Ze bestaan uit massief eikenhout met als enige decoratie de profilering. Naar buiten toe worden de lijsten namelijk breder en dieper. Hierdoor ontstaat een geraffineerde dieptewerking. Deze opzet sluit aan bij het eenvoudige uiterlijk van de gemarmerde portretten. Toen de portretten nog nieuw wa ren zal het geleken hebben alsof er twee kostbare uitgehouwen platen Itali aans marmer in een lijst aan de wand hingen. De keuze voor eenvoudige lijsten rond deze portretten zal een bewuste zijn geweest: indien er gedeco reerde lijsten om de schilderstukken zouden zijn geplaatst, zou de toe schouwer eerder door hebben gehad dat het schilderijen betrof in plaats van marmerplaten. Dirk Janssen Van Dirk Janssen weten we helaas minder dan van Leendert Dijkhuijzen. Hij is geboren te Goch en komt in 1768 naar Haarlem.27) Hij heeft een ge tuigschrift bij zich van de Doopsgezinde gemeente van Leiden, waar hij op 16 december 1764 is gedoopt. Waarschijnlijk was hij toen een jaar of 25. Volgens het Leidse lidmatenregister verlaat Dirk de stad op 11 augustus 1768. In de Haarlemse stedelijke admissieregisters komt hij pas twee maan den later voor: 'Dirk Jansen, ongehjuwd] Menn[onie]t kastenmaker van zijn handwerk, geb. Gog, laatst komende van Leijden'.28) Goch was van ouds een textielcentrum en had daardoor veel relaties met Hollandse ste den als Leiden en Haarlem. Tijdens geloofsvervolgingen vluchtten Doops gezinden daarom vanuit Goch naar deze steden. In het admissieregister staat ook vermeld dat Dirk in Haarlem 'In de Cleijne Houtstraet' woonde, tussen de huidige Gedempte Oude Gracht en de Anegang. Op 1 januari 1769 trouwt Dirk Janssen in de Hervormde Kerk met Hilletje Nolet, ook uit de Kleine Houtstraat. Een kind uit dit huwelijk MATHIEU WILLEMSEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 41