De 'Fraaiste Gezichten buiten Haarlem' van Leendert Overbeek Haarlem is voor de ontwikkeling van de landschapskunst een belangrijke stad geweest. Hier waren rond 1615 een aantal kunstenaars werkzaam die het Hollandse landschap in hun schilderijen en prenten weergaven en daarmee school maakten: de Haarlemse landschapsschool. Kunstenaars met klinkende namen als Esaias en Jan van de Velde, Jan van Goyen en Pieter Molijn. Anderhalve eeuw later herleefde de belangstelling voor het Hollandse landschap en opnieuw was Haarlem de plaats waar een belang rijke impuls aan dit genre werd gegeven. Die opleving is in de prentkunst goed te zien. Er waren aan het eind van de achttiende eeuw in Haarlem opvallend veel graveurs die zich op de landschapsgrafiek toelegden, zoals bijvoorbeeld Hermanus van Brussel, Frans Milatz en Hendrik Schwegman. Zij zijn, buiten de kringen van verzamelaars van achttiende-eeuwse grafiek, weinig bekend en hun werk is nauwelijks bestudeerd. Dat geldt ook voor Leendert Overbeek (1752-1815), een kunstenaar die het grootste deel van zijn leven in Haarlem heeft doorgebracht. Bert Sliggers heeft in 1991 aandacht besteed aan deze doopsgezinde kunstenaar en zijn familie. l> Vorig jaar verscheen een artikel van mijn hand over de prenten en tekeningen van Overbeek.2) Leendert Overbeek werd in 1752 in Haarlem geboren als zoon van een lood-en tinnegieter. Hij trouwde in 1781 en kreeg vijf kinderen die tussen 1784 en 1794 te Haarlem gedoopt werden. Overbeek had een winkel in bonte linten, die zijn voornaamste bron van inkomsten vormde. Daarnaast ontwikkelde hij zich tot een veelzijdig kunstenaar en bekleedde hij bestuursfuncties aan de Haarlemse Teekenacademie, het Teekencollegie en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Omstreeks 1807 verliet hij Haarlem, maar hij keerde aan het eind van zijn leven terug naar zijn ge boorteplaats. Overbeek stierf op bijna 63-jarige leeftijd, in 1815. Zoals vele aankomende schilders in die tijd, werd hij aanvankelijk opge leid als behangsel- en decorschilder. De landschapsschilder Hendrik Meyer (1737—1793) was zijn leermeester. Overbeek maakte wand- en zaal versieringen in woonhuizen en schilderde decors voor de toneelsociëteit 'Leerzaam Vermaak'. De meeste van zijn schilderingen zijn verloren ge- THERA FOLMER-VON OVEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 54