Ten geleide De jaarboeken van de vereniging Haerlem zijn steeds een spiegel van het veelkleurig verleden van onze stad. Ook het laatste jaarboek dat deze eeuw verschijnt biedt dit beeld. Hoe verleden en heden met elkaar te maken hebben blijkt uit het ver haal over de Haringbuis. De naam van deze voormalige herberg en tolhuis leeft nu nog steeds voort bij de plannen voor een nieuwe verbinding naar Zandvoort (Haringbuistracé) en woningbouw in het grensgebied van Bloe- mendaal, Haarlem en Heemstede. Henri Spijkerman beschrijft de geschie denis van het huis. Over een ander huis, het joods gemeenschapsgebouw in de Lange Wijngaardstraat, publiceert Wim de Wagt. Geïnteresseerden in gemeentepolitiek en gemeenteraadsverkiezingen zullen ongetwijfeld de bijdrage van Luuk Brug waarderen over de Haar lemse politiek tussen 1897 en I9I7- Boudien de Vries en Femke van der Meulen onderzochten het leesgedrag van Haarlemse notabelen en Nop Maas presenteert in de rubriek tijdgenoten een reisverslag van de Frans man Albert de Lasalle. Verder staan in dit jaarboek artikelen van Thera Folmer over de prenten van de Haarlemse kunstenaar Leendert Overbeek en van Mattie Boom over de oudste topografische foto's van Haarlem. Tenslotte volgt nog een bijdrage van Mathieu Willemsen over drie achttiende-eeuwse meubelma kers en hun producten. Met groot respect en veel waardering voor zijn bijdrage gedurende vele jaren aan de jaarboeken van de vereniging memoreren wij hier het heen gaan van ons redactielid W. Helversteijn. Er is een speciale necrologie aan hem gewijd. Bijdragen voor het volgende Jaarboek, bij voorkeur op diskette in wp 5.1, ziet de redactie met belangstelling tegemoet. Zij moeten uiterlijk 15 oktober 1999 in bezit zijn van de redactiesecretaris, p/a Archiefdienst voor Kenne- merland, Jansstraat 40, 2011 rx Haarlem, tel. 023-5113311/5283000. F.W.J. Koorn H. Spijkerman M.L. Pop-Jansen, redactiesecretaris A.G. van der Steur K.C. Schuyt C. van Steijnen B.C. Sliggers L.J.H. Vroom DE REDACTIE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 7