daartoe aangespoord worden', want al dat rumoer geschiedt ter eere van ik weet niet welk historisch feit, dat de glorie der Amsterdammers is. Alle goede patriotten die daar wonen, achten het een staaltje van hun plicht, om met een trom op hun buik de straat op te gaan, en zij slaan er op, alsof het aangenomen werk is. Ik heb menschen, die veel van een notaris hadden, zich met verdienstelijken ijver aan die geheiligde oefening zien wijden. Maar vooral de kinderen halen daar hun hart aan op. Het is een onafgebroken geroffel. Men moet ook maar geen moeite doen, om te gaan slapen, tenzij het is, om een weddenschap te winnen. Ziedaar alles, wat ik gezien heb, En als u soms iets geks in die heteroclytische 26) mengelmoes vindt, wees dan zoo goed mij dat te komen vertellen. Ik ben alle dagen van twee tot vijf uur t'huis en ik heb graag een paar prettige lui bij me. ALBERT DE LASALLE Noten 1. Humoristisch Album (1872), 29. 2. Jan Barendse, een schoenlapper, gedroeg zich heldhaftig tijdens de Engelse oorlogen. Toen in de eerste Engelse oorlog zijn kapitein gesneuveld was en zijn collega's zich wilden overgeven, nam hij als bootsman het bevel op zich en dreigde hij het kruit in brand te steken, als men zich niet wilde verdedigen. Hij kwam aan zijn eind tijdens een zeeslag: hem werd een arm afgeschoten, maar om zijn manschappen aan te moedigen liet hij zich aan de mast vastbinden, vervolgens werd zijn hoofd er afgeschoten. 3. Mozes Salvador (1813-1884) was actief in de Haarlemse gemeentepolitiek, maar zodanig opzienbarend en luidruchtig, dat men gerust kan zeggen dat zijn activiteiten landelijke uitstraling hadden. Hij werd onder andere tot gevange nisstraf veroordeeld wegens laster ten opzichte van de Haarlemse gemeente secretaris. Zijn aanvankelijk democratische standpunt verruilde hij later voor uitgesproken conservatief gedachtengoed. 4. Daniël Koorders (1830-1869) werd na een mislukte Indische carrière in 1868 lid van de Tweede Kamer. Hij ontpopte zich daar - tot veler verbazing - als een conservatief en anti-revolutionair persoon. 5. Aan het eind van de jaren zestig van de negentiende eeuw begonnen allerlei jongelui zich buiten het leger en de schutterij te oefenen in de wapenhandel m verband met de dreiging die uitging van het expanderende Pruisen aan de oostgrens. De Weerbaarheidsbond is waarschijnlijk een overkoepelend orgaan van de plaatselijke weerbaarheidskorpsen. 6. Typisch Haarlemse gebaksoorten. NOP MAAS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 91