alsmede de indelingen van de woningen. Al met al een naar het idee van bureau monumentenbeleid geslaagde restauratie. grote houtstraat 4 (beeldbepalend pand) Constructief herstel van kap en gevels van dit beeldbepalende pand met zijn karakteristieke onderpui was hard noodzakelijk. Hierbij is de op- hangconstructie van de bestaande hijsbalk weer in oude glorie hersteld. -216- grote houtstraat 47-49 (rijksmonument beeldbepalend pand) Bij de vernieuwing van de onderpui van deze panden is speciaal gelet op het doorvoeren van de individualiteit van ieder pand afzonderlijk. groot heiligland 11-13 (beeldbepalend pand) Van het beeldbepalende woonhuis op de hoek van de Gortestraat was een groot deel van de bedekking van het dak en de dakkapellen, alsme de de voorgoot in slechte staat. De volledige dakpanbedekking, bestaan de uit een Tuille-du-Nord, is vernieuwd. Het metselwerk is gedeeltelijk ingeboet en het voegwerk is op die plaatsen waar het uitspoelde ver nieuwd. Tijdens de uitvoering bleek dat van de voorgoot zowel de goot- bodem als de lijst en gootklossen waren ingerot en zij zijn daarom volle dig vervangen. groot heiligland 15 (rijksmonument) In de 18e eeuw is op de oudere gevel een kroonlijst aangebracht. De kap constructie, die bestaat uit eiken spanten met sporen, is hersteld. De kap is gedekt met nieuwe Oudhollandse pannen. Het noodzakelijke herstel werk aan het zink van de kroonlijst en goten is verricht. Tevens is, voor zover nodig, zowel aandacht besteed aan metsel- en voegwerk van de voorgevel als aan de ramen en de kozijnen. De eigenaar heeft in overleg met het bureau monumentenbeleid het interieur aangepast. kleine houtstraat 54 (rijksmonument) Het totale casco van dit pand dat uit een voor- en achterhuis bestaat met een doorgang op de binnenplaats is gerestaureerd. Hierbij is ontdekt dat onder de vloer van de begane grond in het voorhuis nog een kelder aan wezig was. Deze kelder is vanuit de kamer zichtbaar gemaakt door deze af te dekken met glazen platen. Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 216