Het Haarlemsch Gemengd Koor, 1904. (foto Kennemer Atlas) een indruk te krijgen van dit enorm gevarieerde verenigingsleven. Meer dan een impressie op basis hiervan wordt in het onderstaande niet gege ven. Een overzicht uit een Jaarboekje van een bepaald jaar heeft immers als nadeel dat er veel 'jonge' verenigingen in te vinden zijn, en maar wei nig oudere. Het Jaarboekje van 1900 noemt bijvoorbeeld nog maar weinig verenigingen uit de eerste helft van de negentiende eeuw. De meeste daarvan hadden inmiddels alweer het loodje gelegd. Maar de informatie uit 1900 geeft wel een goede indruk van de recente activiteiten die er op verenigingsgebied waren ontplooid. Alles lijkt erop te wijzen dat er wel een toename is geweest van de ver enigingsactiviteit in de laatste decennia van de negentiende eeuw. De randvoorwaarden werden gunstiger. De welvaart en vrije tijd namen toe, voor de lagere klassen weliswaar slechts zeer mondjesmaat, maar vol doende om het ontstaan van allerlei werkmansverenigingen te stimule ren. Ik geef een paar voorbeelden van diverse soorten werkmansvereni gingen die in 1900 werden opgericht. In de eerste plaats werden er om streeks de eeuwwisseling nog steeds verenigingen opgericht van het alou de zelfhulp-type: arbeiders sloten zich aaneen om elkaar te helpen bij rampen. Een voorbeeld hiervan is het ondersteuningsfonds 'Onderling Hulpbetoon' van de werklieden der bloemisterij Zwanenburg. De doel stelling was om de leden bij ziekte of ongeval, mits niet door eigen schuld Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 114