missaris. Of daarnaast nog n werkende leden bestonden of dat het bestuur onderdeel was van dit elftal is niet bekend. Alle drie verenigingen lijken sprekend op elkaar: ze willen allemaal postduiven veredelen en africhten, wedvluchten houden en tentoonstel lingen organiseren. AJleen de Bonte Duif heeft als doelstelling bovendien nog 'het bevorderen van de onderlinge vriendschap harer leden'. v> Een vergelijking met het jaarboekje van een jaar eerder doet vermoeden hoe de vork in de steel zat: met de oprichting van de Bonte Duif ging de Snelvlieger ter ziele (10 werkende en 6 kunstlievende leden). Drie leden van het bestuur van de Bonte Duif waren ook bestuurslid van de Snelvlieger geweest. Een bestuurscrisis dus, die resulteerde in de oprich ting van een nieuwe vereniging die de onderlinge vriendschap hoog in het vaandel had staan. Toch vraag je je af waarom er überhaupt drie piep kleine postduivenverenigingen naast elkaar bestonden. Waren ze, zonder het in hun naamgeving te vermelden, al enigszins op religieuze grondslag, georganiseerd? Een onderzoek naar de sociale en religieuze achtergron den van de bestuursleden zou wellicht meer uitsluitsel geven. Maar niet alleen de postduiven werden goed ingebed in het vereni gingswezen, de geheelonthouders bijvoorbeeld, hadden eveneens ruime keuze. Naast de al genoemde zangvereniging waren er: de afdeling Haarlem van de Volksbond (1876); de afdeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken (1843); de afdeling Haarlem van de Vereniging de Nederlandsche Christelijke Geheel-Onthoudersbond (1891); de afdeling Haarlem van de Nationale Christen-Geheel-onthouders-Vereeniging (1892); de Christe lijke Geheel-Onthouders Jongedochtersvereniging 'De dochter van Rechab'; de afdeling Haarlem van de Nederlandsche Onderwijzers-pro- pagandaclub voor drankbestrijding (1893); de Geheel-onthouders spaar kas (1900) en ten slotte de Afdeling Haarlem der Vereeniging tot bevor dering van het herstel van drankzuchtigen (i893).i8) Veel van deze vereni gingen hielden hun bijeenkomsten, niet verrassend, in het Geheelont houderslokaal aan de Kleine Houtstraat 44. Andere grotere en kleinere organisaties weken vaak uit naar gebouw De Kroon, of de zalen van de Sociëteit Vereeniging. Uit deze opsomming blijkt de hausse in recent opgerichte verenigingen die samenhangt met het zogeheten beschavingsoffensief. De middenklas sen trachtten het volk te disciplineren en te beschaven. Drank was een groot sociaal probleem en al dan niet op christelijke grondslag trachtte men dit maatschappelijk gevaar te keren. Want we moeten niet vergeten dat er enerzijds arbeiders waren die eindelijk wat meer bestaanszekerheid kregen wat zich onder andere uitte in een grotere participatie in vereni- Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 118