'Werken en studeeren, het eenige doel van mijn leven' De boekhistoricus, musicoloog, bibliothecaris en archivaris Jan Willem Enschedé (1865-1926) Inleiding In september 1902 trok Jan Willem Enschedé (1865-1926) zich boos terug uit het bestuur van de Vereniging Haerlem. Een goed jaar eerder, in juni 1901, had hij zijn huwelijksreis in Zwitserland doorgebracht. In Luzern ontmoette hij toen een andere Haarlemmer, de effectenmakelaar A.H. Broos, die ook op huwelijksreis was. Samen spraken zij daar over een idee van Enschedé: 'het stichten eener vereeniging ter beoefening der Haarlemsche locale geschiedenis, oud en nieuw, onafhankelijk van het geen van ambtelijke zijde van archief of bibliotheek zou kunnen uitgaan'. Terug in Haarlem voerde Enschedé nog enkele gesprekken en op zaterdagavond 2 november 1901 kwam een negental Haarlemmers bijeen op het (Hout)Plein, bij Enschedé thuis, voor een 'samenspreking', waar in de 'Vereeniging Haerlem' werd opgericht. De andere oprichters waren de substituut-officier van justitie mr. J. de Vries van Doesburgh, wethou der J. de Breuk, de archivaris C.J. Gonnet, de directeur van de School voor Kunstnijverheid E.A. von Saher, de Haarlemse gemeentesecretaris mr. W.F.C.C. Pijnacker Hordijk, de boekhandelaar/uitgever Vincent Loosjes, de architect ir. J.A.G. van der Steur en de arts M.C.A. Bijleveld. Hoe dit initiatief verder verliep heb ik in 1976 beschreven in het Jaarboek Haerlem. Ook staat daar uitvoerig beschreven dat de oprichter en secre taris J.W. Enschedé zich al in 1902 boos uit het bestuur terugtrok en dat men bij het 25-jarig en 50-jarig bestaan van Haerlem zijn rol als oprichter - mede daarom - wat naar de achtergrond had geschoven.2' In die tijd kende ik de naam J.W. Enschedé alleen van de veilingcata logus van zijn boekenbezit uit 1927, een catalogus die eenieder met inte resse voor oud drukwerk doet watertanden.3' Werkend aan het artikel over de geschiedenis van de Vereniging Haerlem probeerde ik wat meer te weten te komen over de oprichter en met name over wat er in 1902 was gebeurd en wat de aanleiding was voor zijn bedanken voor het bestuur van Haerlem. De necrologieën over hem die ik daartoe raadpleegde ble ken erg mager en bestonden vrijwel alleen uit een opsomming van zijn A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 11