marcel a. bulte Een eeuw tussen inkt, papier en machines De geschiedenis van de Haarlemse familiedrukkerij Excelsior Haarlem is niet alleen bloemenstad. Regelmatig wordt de hoofdstad van de provincie Noord-Holland ook de stad der drukkers, het grafisch hart van Nederland of bakermat van de boekdrukkunst genoemd. Misschien komt dat wel door de alom aanwezige geest van Laurens Jansz Coster die Haarlem dat vleugje geleerdheid en nationale en internationale roem heeft meegegeven en van wie het standbeeld anno 2001 nog steeds de Grote Markt domineert. Ook nu staat Haarlem nog steeds bekend als de plek waar tientallen grote en kleine uitgevers en drukkers in het verleden vakwerk hebben geleverd en de wereld hebben voorzien van vrolijke en diepzinnige gedachten op papier. Nog steeds zijn er vele grafische bedrij ven in Haarlem die op dit terrein kwaliteitsproducten leveren. Om het drukkersvak zelfstandig te kunnen uitoefenen moet men des kundig, handig en ervaren zijn en handelsgeest hebben. Verder is het belangrijk dat men zich voortdurend bewust is wat iedereen op dit gebied nodig heeft. Hoe vaak waren het niet mensen van buitenaf die hier kwa men werken en de stad hielpen grootmaken? Stuk voor stuk zouden ze het verdienen om even voor het voetlicht te worden gehaald, op hun ver diensten te worden beoordeeld, om dan na ampele overweging in een eregalerij te worden geplaatst. Misschien is het goed dat dit met Jelle de Vries gebeurt die in 1926 zijn geboorteplaats Sneek (Snits) verruilde voor de Spaarnestad om daar de rest van zijn leven te tonen dat hij een harde werker en een begaafde drukker was. Deze eigenschappen bezat Jelle de Vries volgens overleve ring toen hij naar Haarlem kwam. Hij had toen al zo'n 25 jaar ervaring in het drukkersvak, de moed om zijn Friese geboortegrond te verlaten en op oudere leeftijd met zijn gezin opnieuw te beginnen. In de drukkerijwereld Jelle werd geboren te Sneek op 3 mei 1878 als zoon van de Sneker uur werkmaker Hylke de Vries en Sjoukje Riemersma. Waarschijnlijk heeft hij tijdens zijn jeugd grote bewondering gehad voor het werk van zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 131